Hakkari'deki STK'lardan İzmir saldırısına kınama

Hakkari'deki STK'lardan İzmir saldırısına kınama

Hakkari'de, İHD, KESK, DİSK/GENEL-İŞ ve TMMOB Hakkari Koordinasyon kurulu İzmir’de HDP İl Binasına yönelik saldırıda Deniz Poyraz’ın öldürülmesini kınadı.

İzmir'de HDP il binasına yönelik saldırının yankıları devam ederken, çeşitli kesimlerden de saldırıyı kınama açıklamaları yapılıyor.

Hakkari'de de aralarında İHD, KESK, DİSK/GENEL-İŞ ve TMMOB Hakkari Koordinasyon Kurulu'nun bulunduğu sivil toplum örgütleri ortak açıklama düzenleyerek saldırıyı kınadı. 

STK'lar adına hazırlanan açıklama TMMOB Hakkari İKK Sekreteri Cihad Kahraman tarafından okundu.

Kahraman, HDP İzmir İl Binasını hedef alan ve Deniz Poyraz’ın öldürülmesiyle sonuçlanan, demokrasiyi, halk iradesini ve ülkemizin geleceğini hedef alan alçakça saldırıyı lanetlediklerini söyledi.

Deniz Poyraz’ın yakınlarına, sevenlerine ve HDP’ye başsağlığı dileyen Kahraman, "Saldırganın kimliği ve saldırının biçimi, bu ülke tarihini bilenler açısından hiç de şaşırtıcı değildir. İktidarın ve emrindeki medyanın kışkırtıcı, ayrıştırıcı, bölücü ve hedef gösteren söylemlerinin bu tür saldırıları azmettirici etkisi bilinmektedir. Ancak karşımızdaki tablo bundan daha tehlikeli bir yönelime işaret etmektedir. Bu saldırı, kapısında her an polis bekleyen, “etrafında kuş uçurtulmayan” bir binada gerçekleşmiştir" dedi. 

Saldırganın kimliğine dikkat çerken ve saldırının gerçekleştiği koşullara dikkat çeken Kahraman, "Bu saldırı 7 Haziran 2015 seçimleri sonrası terör döneminin hatırlatıldığı; muhalif gazetecilere ve siyasetçilere saldıranların cezasız kaldığı hatta övüldüğü ve terfi ettirildiği; muhalefetin “bunlar iyi günleriniz, daha neler olacak” diye tehdit edildiği; iktidar-yargı-sermaye-mafya ve medya ilişkilerindeki ilişkilerin birer birer ortaya döküldüğü bir dönemde gerçekleşmiştir. Bu karanlık tablodan sorumlu olanlar, bu cinayeti soruşturamaz, bu çürümüşlüğün hesabını soramaz. Bütün yönleri ile çürüyen bu düzenin üzerimize çöküşünü beklemek de akılcı değildir. Çünkü bu düzen çökerken daha fazla acı, kan, gözyaşı, işsizlik, yoksulluk, adaletsizlik, savaş, baskı ve zulüm getirmektedir" ifadelerini kullandı.

Kahraman açıklamasının devamında şunları söyledi

"Emeğin, barışın ve demokrasinin egemen olduğu bir ülkeyi, omuz omuza kardeşçe yeniden kurmak için kaybedilecek her vakit, çocuklarımızın ve ülkemizin geleceğinden çalınacaktır. En önemli güvencemiz, bu ülkenin kültürel, bilimsel birikimi ve bu toprakların köklü emek, barış, demokrasi mücadelesi geleneğidir. Ülkemizde tamamen yok edilen demokrasiyi acilen güçlü bir biçimde yeniden inşa etmek için ihtiyacımız acil birlik, acil dayanışma ve acil mücadeledir. Yarın çok geç olmadan tüm emek, barış ve demokrasi güçlerini, tüm kişileri ve kurumları dayanışma içinde olmaya ve omuz omuza mücadeleye çağırıyoruz"

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.