Hakkari'de HDP'li meclis üyelerinden yolsuzluk iddiası

Hakkari'de HDP'li meclis üyelerinden yolsuzluk iddiası

Hakkari Belediyesi ile ilgili açıklama yapan HDP'li Meclis üyeleri, kayyum döneminde belediyede 50 milyon TL'lik yolsuzluk yapıldığını iddia etti.

Hakkari Belediyesi'nin Halkların Demokratik Partili (HDP) Meclis üyeleri kayyum döneminde bazı usulsüzlükler yapıldığını iddia ederek söz konusu duruma ilişkin parti binası önünde bir açıklama yaptı. 

Belediye Meclis üyesi Emin Ertuş, 1999 ile ilk kayyum atamasının yapıldığı 2016 yılına kadar belediyede müfettişler tarafından yapılan incelemelerde tek usulsüz işlemin yapılmadığına söyledi. Buna rağmen belediyeye kayyum atandığını ifade eden Ertuş, ilk kayyumun iki yıl içerisinde 207 milyon TL borç bıraktığını ifade etti.

2019 yılının Mart ayında tekrardan belediyeyi kazandıklarını hatırlatan Ertuş, 6 aylık süre içerisinde 17 milyon TL borç ödediklerini, Bağlar Mahallesi'nde 2,5 kilometre asfalt yol yaptıklarını, yıkılan istinat duvarlarının tamamını yeniden inşa ettiklerini, kayyım döneminde dikilen ancak kuruyan fidanları tekrardan diktiklerine değindi. Berçelan Mahallesi'ndeki içme suyu projesini 28 milyon TL'ye ihaleye verdiklerini aktaran Ertuş, "Kayyımın gelmesiyle beraber 28 milyona verdiğimiz ihaleyi iptal ettirip, ayak takımınıza haksız kazanç sağlamak için bu bedeli 78 milyona çıkardınız. 50 milyon gibi bir yolsuzluk yaptınız" dedi. 

Bu durumu yargıya taşıdıklarını aktaran Ertuş, sonrasında atanan kayyımın dosyayı geri çektiğini belirtti. "Üzerinden 4 yıl geçmesine rağmen bu yeni hattan halka maalesef su verilmiyor" diyen Ertuş, "Şartnamede her gün yeni hattan 18 saat suyun akması gerekirken iki günde bir, birkaç saat su vermekle yetiniliyor" diye konuştu.  

Yeni yapılan mezbahanenin bilinçli bir şekilde heyelanlı bir bölgeye inşa edildiğini vurgulayan Ertuş, "O dönemde 970 bin TL ihaleyle kayyıma yakın bir firmaya peşkeş çektiniz. Mezbahane işlevsellik kazanmadan çatladı, kullanılmıyor. Bu halkın vergilerini alın terini kursaklarınızdan geçirdiniz" diye belirtti. 

Ak Parti'nin eski bir il Başkanının kardeşinin belediyede yolsuzluk yaptığını ve tutuklandığını ifade eden Ertuş, "Israrla basın ve kamuoyundan gizlendi. Ne acıdır ki bu yolsuzluk Hukuk İşleri Müdürlüğünde yaşanıyor. Net olmamakla beraber 780 bin TL gibi bir yolsuzluğun olduğu söyleniyor. Su parasını ödeyecek gücü olmayan ve sonucunda icralık olan, halkın parasına göz dikecek kadar alçalan bu bayağı ve sıradanlara başka ne denir takdir halkımızındır" dedi.  

Yerel basının söz konusu durumu haberleştirmemeleri için tehdit edildiğini iddia eden Ertuş, "Elbette bu haber olayın yaşandığı ilk anda basına yansırdı. Lakin basına 'sitenizi kapatırız' tehditlerinizden dolayı veremiyorlar. Bu siteler bu insanların ekmek kapısıdır. Belediye bünyesinde çalışan bir basın mensubuna sorduk; 'Neden bu haberi vermediniz?' Cevap; 'Ben onlara çalışıyorum doğru tek bir şeyi yazarsam yerim kapı dışarı olur' Bu cevap her şeyin nasıl işlendiğinin kanıtıdır" dedi. 

Ertuş, kayyım döneminde işe alınan bazı kişilerin Ak Partili bazı kişilerin akrabaları olduğunu iddia ederek, "Belediyenin şu anki net borcu nedir? 54 bin TL'lik "birinci sınıf ikram ihalesinin" detaylarının açıklanmasını istiyoruz" şeklinde konuştu. 

Etiketler : , , , ,
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.