1. HABERLER

  2. KÜLTÜR / SANAT

  3. Hakkâri motifleri üniversite öğrencileri ile canlanıyor
Hakkâri motifleri üniversite öğrencileri ile canlanıyor

Hakkâri motifleri üniversite öğrencileri ile canlanıyor

Hakkari Üniversitesi Geleneksek El Sanatları Bölümü öğrencilerinin ellerinde Hakkâri motifleri yeniden hayat buluyor.

A+A-

YÜKSEKOVA HABER

Hakkâri Üniversitesi el sanatları bölümü öğrencileri Hakkâri’ye ait geleneksel el sanatları motiflerini işleyerek eğitimlerini sürdürüyorlar.

Geçmişten günümüze kilimleri ve motifleri ile tanınan ve kadim bir tarihe sahip olan Hakkari'nin tarihi dokuları, geleneksel el sanatları öğrencileri tarafından gün yüzüne çıkarılıyor.

Üniversite öğrencileri özellikle Hakkâri kilimleri ve motiflerinin ele alındığı bildirildi çalışmaların yanı sıra yağlı boya, el işlemeleri, dokuma ve baskı tasarımlarıyla da uğraşıyorlar.

Geleneksel el sanatları öğrencilerinden Celal Adıyaman: “Bilgisayar destekli desen tasarım dersinde Hakkâri’ye özgü motifleri, kilimleri dijital ortamda işleyip bütün detaylarını inceliyoruz. Hocamızın kontrolü dâhilinde bunları yapıp çıktısını Bristol çalışmalarımıza aktarıyoruz ve bunu bir tablo haline getiriyoruz. Sadece Hakkâri’nin motiflerini değil diğer yörelerimizin motiflerini de görüp işliyoruz ama Hakkâri’ye has motifler üzerinde daha fazla duruyoruz. Zevkli bir çalışma olduğu gibi bizi mutlu da ediyor.” dedi.

El sanatları bölümü öğrencilerinden 55 yaşındaki Ali Kaya da şöyle konuştu:

“Ben üniversiteye 2014 yılında başladım. Daha önce de resim üzerine bilgilerim vardı. Bazı konularda kendimi yetenekli görüyordum. Üniversitemizin bünyesinde bu çalışmaların olduğunu öğrendiğim zaman ben de katılmaya karar verdim. Bu konuda öğretmenlerimizin de katkısıyla yeteneğimi geliştirdiğimi düşünüyorum. İnşallah bundan sonra gelen öğrencilerimiz de bu konuya daha fazla eğilerek bu alana katkı sunacaklarına inanıyorum. Özellikle bölümümüzde de bu konu ile alakalı güzel çalışan ve yetenekli arkadaşlarımız var, başaracaklarına inanıyorum.”

Hakkari Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ebubekir Ceylan ise şunları söyledi:

“Hakkâri Üniversitesi olarak ilimizin tarihi ve kültürel mirasının gün yüzüne çıkarılması önceliklerimiz arasındadır. Ninelerimizin, bacılarımızın ilmik ilmik dokuduğu motif ve desenlerin öğrencilerimiz tarafından yeniden hayat bulması gurur verici bir durumdur. Bu kültürün yaşaması ve gelecek nesillere aktarılması çok önemlidir. Bu şuur ile çalışma yürüten akademisyen arkadaşlarımızı ve öğrencilerimizi kutluyorum.”

s1-080.jpg

s2-057.jpg

s3-034.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.