Hakkari Barosu'ndan ırkçı saldırı açıklaması

Hakkari Barosu'ndan ırkçı saldırı açıklaması

Hakkari Barosu, Irak'ın Kürdistan Bölgesi'nden geldikleri Mersin'de ırkçı saldırıya uğrayan aileye ilişkin açıklamasında etkin soruşturma talebinde bulundu.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nden tatil için geldiği Mersin Bozyazı ilçesinde saldırıya uğrayan aileye ilişkin Hakkari Barosu yazılı açıklama yaptı.

Barodan yapılan açıklamada şöyle denildi;

"Dün (13.05.2021 tarihinde), Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin başkenti Erbil’den Türkiye’ye gelmiş olan Kürt bir ailenin, Mersin’de ırkçı bir saldırıya maruz kaldığı medyaya yansıdı. Nefret suçu kapsamında gerçekleşen bu saldırı, uluslararası sözleşmeler kapsamında Anayasa ile güvence altına alınmış olan yaşam hakkı ve seyahat hakkına aleni bir saldırı niteliği taşımaktadır. Dolayısıyla, temel hakların titizlikle korunması, hukukun en temel vazifesidir.

Bu tür ırkçı saldırıların bir nefret suçu olduğu kadar, insanlığa karşı işlenen suçlar kapsamına girdiğini de hatırlatmak isteriz. Son zamanlarda, Kürtlere dönük bu tür ırkçı saldırılarda artış eğilimi olması, kutuplaştırıcı siyaset dilinden azade değildir. Vuku bulan bu ırkçı saldırıyı kınıyor, olayın mağduru olan aileye ve yakınlarına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz."

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.