Hakkari Barosu: Olayın failleri yargı önüne çıkarılmalı

Hakkari Barosu: Olayın failleri yargı önüne çıkarılmalı

Hakkari Barosu, Hakkari'nin Derecik ilçesinde askerlerce açılan ateşte hayatını kaybeden 16 yaşındaki Özcan Onay ve Hakkari'de bir polis memurunun tartıştığı kişilere ateş açması olayı ile ilgili açıklama yaptı.

Hakkari’nin Derecik İlçesine bağlı Anadağ Köyü sınırları içerisindeki 30/11/2020 tarihinde saat 15.00 sularında meydana gelen olayda 16 yaşındaki Özcan Onay isimli çocuk hayatını kaybetmişti.

Hakkari Barosu Başkanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada hayatını kaybedilen Onay'ın ailesine başsağlığında bulunulurken olaydan sonra savcılık tarafından ‘taksirle adam öldürme suçu’ nedeniyle 11 jandarma personeli hakkında işlem yapıldığı ancak herhangi bir gözaltı veya tutuklama işlemi gerçekleştirilmediği belirtildi. 

2020 yılı içerisinde Hakkâri İl sınır bölgelerinde 2 Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının ve birden fazla yabancı uyruklu şahsın yaralandığı veya hayatını kaybettiği belirtilen açıklamada, "Gündüz vakti ve düzlük bir alanda, uzak mesafeden sivil olduğu anlaşılacak bir çocuğun, asker silahından çıkan kurşun ile öldürülmesi olayında savcılık makamının ‘taksirle adam öldürme suçu’ olarak değerlendirmesini kabul etmek mümkün değildir" denildi. 

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: 

"Yine 02.12.2020 tarihinde Hakkâri de bir polis memuru, yaşanan olay sonucu, silahıyla iki sivil vatandaşı yaralamıştır. Emniyet mensubu şahsın, yaşanan olaydan dolayı husumet yaşadığı kişiler hakkında suç duyurusunda bulunmak yerine, hiç endişe duymadan beylik silahı ile kişileri yaralaması, yaşanan bu tür olaylara karşı yargı sürecinde uygulanan cezasızlık politikasından kaynaklandığının açık bir göstergesidir. Yaralanan şahısların tedavileri devam etmektedir. İlgili polis memurunun ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılması, işlenen suçun mahiyetinin dikkate alınmadığını üzülerek belirtmek isteriz. Yaşam hakkı ihlallerine karşı ülkemizdeki siyasal iktidarın ve yargının bu ve buna benzer olayların bir daha yaşanmaması için gerekli tedbirlerin alınmasını, aksi takdirde bölgemizde bir korku ikliminin hâkim olacağı hususundaki endişelerimizi artırmaktadır.

2019-2020 yılları arasında Hakkâri ve ilçelerinde meydana gelen onlarca sınır hattı olayları ile ilgili henüz tek bir tutuklu sanığın olmaması, bölgemiz halkı nezdinde yargıya ve yetkililere olan güveni sarsmaktadır. İvedi olarak bu olaylar aydınlatılmalı ve olayın failleri her kim olursa olsun yargı önüne çıkarılmalıdır.

Hakkâri Barosu olarak sırtından vurularak öldürülen 16 yaşındaki Özcan Onay ve yine Hakkâri merkezde polis memuru tarafından vurularak yaralanan şahıslarla ilgili olaylarının takipçisi olacağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz."

Etiketler : , , ,
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum