Hakkari Barosu: Kürtçe’ye yönelik son günlerde artan ayrımcı yaklaşımları kınıyoruz

Hakkari Barosu: Kürtçe’ye yönelik son günlerde artan ayrımcı yaklaşımları kınıyoruz

Hakkari Barosu'ndan yapılan yazılı açıklamada son günlerde Kürt toplumunun, toplum olmaktan kaynaklanan kültürel değerlerine yönelik sistematik engellemeler ve saldırılar meydana geldiği belirtildi.

Bu tür saldırıların, aktüel siyasal gelişmelerden ve siyasetçilerin kullanmaktan imtina etmediği siyasi retorikten bağımsız olmadığı kaydedilen açıklamada "Kürtçe’nin, milyonlarca Kürt’ün kullandığı bir dil olduğu ve gündelik hayatın olağan akışı içinde sosyolojik bir gerçeğe tekabül ettiğini hatırlamak isteriz. Zira, bu gerçeği ıskalamak, Kürt kültürüne yönelik yıllarca devam ettirilen ve her defasında ülkeye büyük bedeller ödetmiş olan “eritme ve homojenleştirme” politikalarından medet ummak manasına gelmektedir" denildi. 

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

"Bu vesile ile, Elazığ Kadın Kapalı Cezaevi’nde bulunan tutuklu ve hükümlülerin, Kürtçe şarkı eşliğinde halay çekmiş olmaları neden gösterilip, haklarında soruşturma başlatılmış olması, Kürtlerin anadil hakkına yönelik devlet kurumlarının içinde bulunduğu inkâr uygulamasının bir örneğidir. Ve bu durum, Türkiye’de 25 milyondan fazla nüfusa sahip alan Kürt toplumunun aşağılama girişimidir. Asimilasyonun devamı niteliğindeki bu uygulama, hukukla bağdaşmamaktadır. Bilinmesini isteriz ki; Kürtçe bilinmeyen ve anlaşılmayan bir dil değil, bilakis milyonlarca Kürt’ün anadili ve kültürünün kıymetli bir parçasıdır!

Son kertede; Didem Yılmaz Arslan’ın ifadeleri başta olmak üzere, milyonlarca Kürt’ün kullandığı ve dünyanın en zengin dilleri arasında yer alan Kürtçe’ye yönelik son günlerde artan ayrımcı ve asimilasyoncu yaklaşımları kınıyor, Hakkâri Barosu olarak anadil hakkının önemini bir kez daha kamuoyuna saygıyla hatırlatıyoruz."

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum