Gür’den Güllüce’ye Soru Önergesi

Gür’den Güllüce’ye Soru Önergesi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van Milletvekili Nazmi Gür, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce tarafından yanıtlanması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına yazılı soru önergesi verdi.

ANKARA - Yazılı bir açıklama yayınlayan Nazmi Gür, Van Gölü’nün turizm açısından hem Van için hem de kıyı kesimlerinde bulunan diğer il ve ilçeler açısından çok önemli bir yere sahip olduğunu söyledi.

Gür, “Van ilinde kıyıdan 100 metre mesafeye kadar yapılaşmanın yasak olduğu belirtilmesine rağmen Van Gölü sahilinin sıfır noktasında yapılar inşa edilmektedir. Kamu kurumları sahilin halka açık olması gereken ve sahilin halk tarafından kullanılması elverişli kesimlerinde eğitim ve dinlenme tesisleri adı altında yapılar inşa etmişlerdir. Bu yapıların çevreleri de halk girmesin diye tel örgülerle çevrilmiş durumdadır. Halbuki her ne kadar tesis yapmış olsalar bile Van Gölü kıyı şeridi halka kapatılmamalıdır. Van Gölü’nü turizme ve Van halkına kazandırmak birinci görevimiz olmalıdır. Bu bağlamda; Van Gölü kıyısında kaç yapı bulunmaktadır? Kamuya ait yapı sayısı kaçtır? Van Gölü sahili hangi kurumlar tarafından işgal edilmiştir? Van ilinde kıyıdan 100 metre mesafeye kadar yapılaşmanın yasak olmasına rağmen yapıların yapılmasının sebebi nedir? Van Gölü kıyısında bulunan yapıların kaldırılması için bakanlığınız tarafından herhangi bir girişimde bulunmayı düşünüyor musunuz? Van Gölü kıyısında kamu kurumları tarafından işgal edilen sahilleri halka açmak için herhangi bir çalışmanız olacak mıdır?” sorularını yöneltti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.