'Griple koronavirüse aynı anda yakalanmak mümkün'

'Griple koronavirüse aynı anda yakalanmak mümkün'

Anadolu Sağlık Merkezi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Elif Hakko, grip ve Covid-19 arasındaki farkları anlattı.

Sonbahar-kış aylarının gelmesi, koronavirüs vakalarına ek olarak grip vakalarının da artmasına neden oldu. Anadolu Sağlık Merkezi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Elif Hakko, grip ve Covid-19 arasındaki farkları anlattı.

Doç. Dr. Elif Hakko, koronavirüsün yol açtığı Covid-19'un belirtileri grip belirtilerinde bazı önemli farklar olduğunu söyledi:

"Her iki virüsün de ortak belirtileri ateş, öksürük, nefes darlığı, halsizlik, boğaz ağrısı, burun akıntısı veya tıkanıklığı, eklem ağrıları ve baş ağrısı.

"Covid-19'da gripten farklı olarak ishal, mide bulantısı, kusma, koku ve tat kaybı, konsantrasyon bozukluğu ve bilinç bulanıklığı da görülebiliyor.

"Bu belirtiler görüldüğünde bir sağlık kuruluşuna başvurup test yaptırarak gribe mi Covis-19'a mı yakalandığınızı netleştirmeniz önemli.

"Göğüs ağrısı, nefes darlığı, baş dönmesi ve şiddetli baş ağrısı gibi ağır şikayetleriniz varsa vakit kaybetmeden bir hastanenin acil servisine başvurulmalı."

"Koronavirüs daha kolay bulaşıyor"

Grip virüslerinin de koronavirüs gibi insandan insana benzer şekilde, yani damlacık yoluyla bulaştığını belirten Hakko, "Bu virüslerden herhangi birini taşıyorsanız, sizde bir belirti olmasa dahi başka insanlara bulaştırabilirsiniz. Ancak araştırmalar Covid-19'un, grip virüslerine göre çok daha kolay bulaştığını gösteriyor. Her ne kadar nadir bir durum olsa da hem grip hem de koronavirüse aynı anda yakalanmak mümkün" dedi.

"İkisi de ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir"

Grip belirtilerinin genelde dört beş günde geçtiğini, bu hastalığın geçmesinin bazen yedi günü de bulabildiğini söyleyen Hakko, "Covid-19 enfeksiyonu 10 gün, hatta bazen daha uzun da sürebilir. Hem grip hem Covid-19 enfeksiyonuna yakalandığınızda evde kalmanız, ev içinde de ailenize bulaştırmamak için izole bir şekilde yaşamanız önemli. Her iki hastalıktan da evde dinlenerek, bol sıvı tüketerek ve ateş düşürücü ilaç kullanarak kurtulmak mümkün. Ancak bazı durumlarda her iki hastalık da zatürre, ciddi solunum yetmezliği, kalp, beyin ve kas dokularının iltihabı gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu komplikasyonlar genellikle kronik hastalığı olanlarda ve ileri yaş grubunda görülüyor" diye konuştu.

Etiketler : , , ,
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum