Gergerlioğlu serbest bırakıldı: Nerede kalmıştık?

Gözaltına alınan Gergerlioğlu, Kavaklıdere polis karakoluna götürüldü. Savcılığın hakkında yeni bir soruşturma başlattığı Gergerlioğlu ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

Paylaştığı bir tweet nedeniyle Yargıtay kararıyla milletvekilliği düşürülen Ömer Faruk Gergerlioğlu'na yönelik bu sabah erken saatlerde TBMM'de polis operasyonu yapıldı. HDP Milletvekili Gergerlioğlu, sabah namazını kılmak için lavaboya gittiği sırada, sabah saat 06.30'a doğru gözaltına alındı.

GERGERLİOĞLU: BİZ BU GÖRÜNTÜLERİ 90'LARDA DA GÖRDÜK

Gergerlioğlu yaklaşık 100 polis tarafından lavabodan çıkarıldıktan sonra "Namazımı kılayım, üzerimi değiştireyim öyle gidelim” demesine rağmen zorla götürüldü. Gergerlioğlu gözaltına alınırken, "Biz bu görüntüleri 90’larda da gördük" dedi.

KAÇMAZ: ZORLA, SÜRÜKLENEREK GÖZALTINA ALINDI

Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun gözaltına alınmasını, HDP Milletvekili Hüseyin Kaçmaz, sosyal medya üzerinden yaptığı yayınla anlattı.

ayakkabi-ckpg.jpg

Gergerlioğlu'nun ayakkabısı ile çorabını giymesine dahi izin verilmedi.

Gergerlioğlu'na yönelik gözaltının, 'hukuksuz ve barbarca görüntülerin Meclis içinde dahi yaşanabileceğini ortaya koyduğunu' ifade eden Kaçmaz, şöyle devam etti:

"Ömer Hoca, TBMM'deki HDP salonundan sabah namazı için uyanıp, sabah namazı için abdest almak amacıyla lavaboya gittiği sırada gözaltına alındı. HDP koridoru yüzlerce polis tarafından kuşatmaya alındı. Odaların önüne adeta barikat ören Meclis polisi, danışman arkadaşlarımızı engelledi. Ömer Hoca abdest alırken, kendisine tebligat yapılmadan pijamasıyla, odadaki elbiselerini dahi giymesine izin verilmeden, zorla sürüklene sürüklene götürüldü. Tam bir barbarlık görüntüsü vardı. Gergerlioğlu, bu iktidarın artık bir sözünü iki etmediği MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin dünkü açıklaması üzerine gözaltına alındı.

MİLLETVEKİLLERİ DE ÇEKİŞTİRİLDİ

Sadece elbisesini giymesini istediğimiz halde Gergerlioğlu zorla götürüldü, polis diğer milletvekillerini de bu sırada engelledi, tutup çekiştirdikleri kolumda morluklar oluştu." 

HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu ise "Ömer Faruk Gergerlioğlu halkın milletvekilidir, TBMM'de barışçıl direnme hakkını kullanmıştır. Halkımızdan, HDP hakkındaki dezenformasyona inanmamalarını, bizi bizden dinlemelerini istiyorum" dedi. 

SAVCILIK YENİ SORUŞTURMA BAŞLATTI

Öte yandan Gergerlioğlu hakkında, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yeni bir soruşturma başlatıldığı ortaya çıktı. Soruşturmada, Gergerlioğlu’nun "Meclisi terk etmediği, hâlâ milletvekili gibi davrandığı, sosyal medya üzerinden basın açıklamaları yaptığı, canlı yayınlar yaptığı, kamu binasında hakkı olmadan durduğu” gibi gerekçeler sıralandı. Gözaltının da bu soruşturma kapsamında yapıldığı belirtildi.

İFADESİNİN ARDINDAN SERBEST BIRAKILDI

Gergerlioğlu ifadesinin alınmasının ardından serbest bırakıldı. Savcılık iddianamesinde Gergerlioğlu hakkında,Türk Ceza Kanunu'nun 262/1, 116/2-4 ve 3713 sayılı Kanunun 7/2. maddeleri kapsamında soruşturma başlatıldığı ifade edildi. Savcılık açıklaması şöyle:

"Ankara Cumhuriyet Bassavcılığımızca Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Sekreterliği tarafindan yapılan suç duyurusu ve eki belgeler ile yazılı ve görsel basından elde edilen diğer bilgi ve belgeler sonucunda, 17.03.2021 tarihinde hakkında verilen kesinleşmiş mahkeme kararının Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'nun 60. birleşiminde okunması ile milletvekilliği düşen ancak TBMM binasından ayrılmayan ve ayrılmayacağını da yaptığı sosyal medya paylaşımları ile açıklayan eski Kocaeli milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında '17.03.2021 tarihinden itibaren gece gündüz aralıksız TBMM binasını terk etmemesi, düşmüş olmasına rağmen Mecliste milletvekili gibi hereket etmesi ile 17.03.2020 tarihinde Meclis Genel Kurulundan ayrılıp HDP partisi grup katına çıktığı sırada kendisi ile birlikte yürüyüşe geçen gruptan biji serok apo şeklinde sloganlar atılması' sebepleriyle Türk Ceza Kanunu'nun 262/1, 116/2-4 ve 3713 sayılı Kanunun 7/2. maddeleri kapsamında başlatılan soruşturmada, Cumhuriyet Başsavcılığımızca Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne verilen talimat ile şüpheli Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun ifadesinin alınması sağlanmış, ifadesi ikmal edildikten sora şahıs serbest bırakılmıştır."

BAHÇELİ DÜN 'KONU ACİLDİR' DEMİŞTİ

Öte yandan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, dün sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Yer yatağı ile beraber Meclis’in kapısının önüne koyulması mümkündür ve konu acildir" demişti.

NEWROZ'A KATILACAK

Gergerlioğlu, serbest bırakıldıktan sonra Twitter adresinden paylaştığı ilk mesada "Nerede kalmıştık" dedi. Gergerlioğlu'nun Ankara'daki Newroz kutlamasına katılacağı öğrenildi.

Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum