Gergerlioğlu: Meclis’ten ayrılmayacağım, gelip alırlarsa alsınlar

Gergerlioğlu: Meclis’ten ayrılmayacağım, gelip alırlarsa alsınlar

Yargıtay’ın onadığı hapis cezası kararı Meclis’e ulaşan HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu, “Meclis’te direneceğim, gelip beni buradan alıyorlarsa alsınlar. Bu bedele razılarsa gelip alsınlar. 1994’teki görüntüler olur” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında “propaganda” suçundan verilen ve Yargıtay tarafından onanan 2 yıl 6 aylık hapis cezası kararı Meclis’e ulaştı. Kararın Genel Kurul’da okunması halinde Gergerlioğlu’nun milletvekilliği düşürülecek. 

Kararı Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) taşıyan Gergerlioğlu, hakkında verilen cezayla birlikte Genel Kurul’dan çıkacak karar ve milletvekilliğinin düşürülmesi halinde muhalefetin alacağı tutuma dair Meclis’te bir grup gazetecinin sorularını yanıtladı.

AYM'NİN GÖRÜŞÜ 

Mevcut tablo içerisinde milletvekilliğinin düşürülebileceğini dile getiren Gergerlioğlu, Meclis’in AYM’nin görüşünü almaması üzerinde durdu. Milletin iradesinin esas olduğunu ve Meclis’in AYM’nin görüşünü beklemesi gerektiğini söyleyen Gergerlioğlu, mahkeme kararının “siyasi” olduğunu vurguladı.

Erişim engeli olmayan bir haberi retweetlediği için hakkında ceza verildiğini hatırlatan Gergerlioğlu, “Bir haksız karar var karşımızda. Bir Yargıtay hakiminin itiraz ettiği, 1’e karşı 4 oyla verilen bir karar var karşımızda. Şaibeli bir karar, Meclis ısrarla okumak istiyor. Yangından mal kaçırır gibi milletvekilliği düşürülmek isteniyor” dedi.

omer-faruk-gergerlioglu.jpg

'İFŞADAN ÖFKE DUYDULAR'

HDP’nin Türkiye’nin en önemli sorunlarıyla ilgilenen bir parti olduğunun altını çizen Gergerlioğlu, kendisinin de HDP’li bir milletvekili olduğunu ve aynı zamanda bir insan hakları savunucusu olduğunu dile getirdi. Gergerlioğlu, “Benim milletvekilliğimin düşürülmesi, insan haklarındaki şaibeleri de gündeme getiriyor. Çünkü ben insan kaçırılmalarını, işkenceyi, çıplak aramayı gündeme getirdim. Çıplak arama, işkence yapan, insan kaçıranlar hakkında tek bir soruşturma başlatılmış değil. Bütün bunları soran bir milletvekilini haksız, hukuksuz bir kararla Meclis’ten atmaya çalışıyorsunuz ve cezaevine sokmaya çalışıyorlar. Çıplak aramayı gündeme getirmem birileri için bardağı taşıran son damlaydı. Gündeme getirdiğim bütün hak ihlallerini yanıtsız bıraktılar ve böylece işin içinden kurtulmaya çalıştılar. Bunları ifşa ettiğim için büyük bir öfke duydular” ifadelerini kullandı.

'ÇIPLAK ARAMA GÖRÜLDÜ'

Gergerlioğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Çıplak arama ile ilgili bana yanıt veremediler. Ama Türkiye kamuoyu çıplak arama vardır, işkence yaşanıyor, devlet yetkililerinin yalan söylediğini, olayın üstünü örtmeye çalıştıklarını çok net gördü. Bizlere cevap veremeyince ihracıma neden olan yargı kararını hızlandırdılar. Dosyam Yargıtay’a geldiği anda hemen ceza istendi ve bir yıl içinde cezam onaylandı. Murat Karayılan’ın bir haber sitesinde çıkan demecini paylaştığım için ceza aldım. Çözüm sürecinde benim dediklerimi, paylaştıklarımı herkes yaptı. Çözüm süreci bitti, ama biz doğruları söylemeye devam ettik. Doğrucu Davutluğumuzun bedelini ödüyoruz. Çözüm sürecinde Marmara Akiller Heyeti mihmandarlığını ben yaptım. Ne zaman ki çözüm süreci bitti, biz şeytan olduk.” 

GENEL KURUL’DA OLACAK 

Aldığı cezalara, ihraç edilmesine rağmen bugüne dek mücadelesine hep devam ettiğinin altını çizen Gergerlioğlu, topluma hizmet etmeye devam edeceğini kaydetti. Gergerlioğlu, AYM’nin CHP’li Enis Berberoğlu hakkında verdiği ihlal kararını hatırlatıp, Meclis’e tekrar dönebileceğini de belirtti. Karar okunacağı zaman Genel Kurul’da olacağını söyleyen Gergerlioğlu, “Enis Berberoğlu nasıl döndüyse, ben de dönerim. Karar okunduğu zaman ben Genel Kurul’da olacağım ve sanıyorum bu ilk kez olacak. Düşünün ben Genel Kurul’dayken milletvekilliğim düşürülecek. Bu demokrasi açısından, milli irade adına çok ağır bir durumdur. Çünkü şaibeli bir düşürülmedir. Karar AYM’ye gitmemiştir. Yargıtay’ın bir hakiminin itirazına rağmen alınmıştır ve bu nedenle haksız bir karardır. Çok zorlama bir karar olduğu ortadadır” diye konuştu.

Karar, Genel Kurul’da okunsa bile Meclis’te kalmaya devam edeceğini ifade eden Gergerlioğlu, “Ben Meclis’teki bekleyişimi sürdüreceğim. Bana bu bedeli ödetenlerde bu bedeli öderler. Milletin vekilini Meclis’ten almak neymiş, tüm Türkiye ve dünya görür. Ayak oyunlarıyla vekilliğim elimden alınmaya çalışılıyor. Ben bunu kolay kolay bırakmam. Genel Kurul’da, Meclisin içinde, milletin bağrında sonuna kadar beklerim. Meclis’te direneceğim. Gelip beni buradan alıyorlarsa alsınlar. Bu bedele razılarsa gelip alsınlar. 1994’teki görüntüleri olur. Eğer karar okunursa yargı darbesinin manivelası haline gelecek. Barış dediğim için cezalandırıldım. Bana 90 bin kişi oy verdi, bu 90 bin kişiyi benimle birlikte cezaevine atmış olacaklar. Bugün bu karar okunabilir, ben yine milletin yüreğinde, gönlünde bu ülkenin milletvekiliyim” dedi.

MUHALEFETİ ELEŞTİRDİ 

Her kesimden ciddi bir destek aldığını da paylaşan Gergerlioğlu, muhalefetin bu zaman kadar ki tepkisini ise yeterli bulmadığını ifade etti. Gergerlioğlu, “Muhalefetin bu büyük gaspa karşı tepki göstermesi lazım. Bir HDP vekiline yapılıyor diye susuyorlarsa, ‘görmeyelim, hoşumuza gitmese bile sesimizi çıkarmayalım’ diyorlarsa bu çok üzücüdür. Bugün bana yapılır, yarın onlara yapılır. Bu HDP meselesi değildir. Etkili bir tepki göstermeleri gerekiyor. Darbeler sadece Meclis’e bomba atılarak yapılmaz, şu an bana yapılan Meclise bomba atmaktır” sözlerini sarf etti.

ŞENTOP’A YANIT 

Gergerlioğlu, Meclis Başkanı Mustafa Şentop’un AYM’nin görüşünün beklenmesinin gerekli olmadığı yönündeki açıklamasına da tepki gösterdi. Gergerlioğlu, “Meclis Başkanı boşuna başkan olmamıştır. Bu Meclisin onurunu, hukukunu koruyan kişi olduğu için başkan olmuştur. Benim haklarımı, hukukumu korumak için Meclis başkanı oldu. AYM’yi beklememek ne demek! AYM kararına göre bir milletvekili geri dönmüş. Anayasa, dokunulmazlıkları korumak zorunda Meclis Başkanı. Ne aceleniz var! Şentop’u görevini yapmaya çağırıyorum” dedi.

Etiketler : , ,
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum