Gergerlioğlu: Bir sürü tehdit alıyorum

Gergerlioğlu: Bir sürü tehdit alıyorum

Garê'de ölen askerlerden birinin videosunu paylaşarak "Ölümle çözüm olmaz" mesajı verdiği için hakkında soruşturma açılan HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu hedefe konulduğunu ve milletvekilliği yapmasının engellendiğini söyledi.

Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyesi HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, sosyal medya hesabından Garê'de ölen askerlerden Semih Özbey’in videosunu alıntılayarak “Allah rahmet eylesin. Üzgünüm, keşke bu topraklarda çözüm, barış çabamıza bir karşılık görebilseydik. Esir askerlerden birisi 2.5 sene önce bunları diyordu. Mesele kim olursa olsun insanı yaşatmak olmalıydı, ölümle çözüm olmaz, insanlarımızı yaşatmalıyız” paylaşımı yaptı. Gergerlioğlu hakkında soruşturma açıldı.

Yıllardır alıkonulanlarla ilgili başvurular aldığını ve konuyu yakından takip ettiğini belirten Gergerlioğlu, “Bu işin barışla, hayatla sonuçlanması için gayret eden bir insan olarak, böyle sonuçlanmasına çok üzüldüm. O yüzden de ilk paylaşımı ben yaptım, sonra da gerçekleri söylediğim için yaylım ateşine tutuldum" dedi.

'ÇATIŞMACI BİR ANLAYIŞ HAKİM'

Gergerlioğlu şöyle devam etti: "Daha önce bu durumlar yaşanmıştı ve bir sonuç alınabilmişti. Aileler uzun süredir bir bekleme halindeydiler. Ailelerin beyanları açık zaten ve 6 yıldır perişan durumdaydılar. Her yere gidiyorlardı. Cumhurbaşkanı ile 2 kere görüşmüşler bir şey çıkmamış. ‘Bekleyin’ demişler hep. Her partiye de gittiler ama bir açık kapı bulamadılar. Bir şekilde canlı olarak alınabilirdi ama şu andaki devletin, iktidarın konseptine demek uymadı ki böyle bir şey gerçekleşti. Çatışmacı bir anlayış hakim ve sonuçta da böyle bir üzüntülü sonuç yaşandı."

‘İNSANİ BİR MESAJ VERDİM'

"Bu sorunun çözümü nasıl olur diye sürekli sorguladım, araştırdım, peşine düştüm ve ölüm olayını duyunca da iktidara bir sitemim oldu. Ama bu sitemi yaparken iki tane tweet attım, hiçbir şekilde kimseye hakaret etmedim. Hakaret etmeden durumu açıkladım ve bu insanların canı kurtulabilirdi, insani bir mesaj verdim. Ama buradan bir kıyamet koparıldı, hakkımda linç kampanyası yapıldı, tehdit ve hakaret tweetleri aldım. Gereken hukuki işlemleri yapıyoruz ama bizi hedefe oturtan bir durum var karşımızda.  Hakkımızda sanki bir suç işlemişiz gibi soruşturma başlattılar. Tweetin neresinde suç var? Tamamen insani ve vicdani bir açıdan olaya yaklaşmışım ve eleştiri yapmışım. Ama hedefe konulduk, milletvekilliği yapmam engelleniyor. Can güvenliğim açısından da bir sürü tehdit alıyorum. Böyle bir ortamda insan hakları savunuculuğu yapıyoruz. Kim olursa olsun, insanların hakkını savunmaya çalışıyoruz."

AVRUPALI PARLAMENTERLER VE İNSAN HAKLARI SAVUNUCULARI DESTEK VERMİŞTİ

HDP'li Gergerlioğlu, çıplak arama uygulamasını gündeme getirdiğinde de hedef konulmuş ve tehdit edilmişti. Aralarında Avrupa Parlamentosu milletvekilleri, uluslararası insan hakları örgütü temsilcileri, hukukçular, yazarlar ve akademisyenler olduğu birçok isim Gergerlioğlu ile dayanışma metni yayımlamıştı. Gergerlioğlu, AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun "FETÖ'cü ve "terörist" suçlamasıyla karşılaşmıştı.

Etiketler : , , ,
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum