Gercüş’te Buğday Hasadı Buruk Başladı

Gercüş’te Buğday Hasadı Buruk Başladı

Batman’ın Gercüş ilçesinde yüzlerce hektar arazide ekimi yapılan buğday hasadı buruk başladı.

BATMAN - Gercüş Ziraat Odası Başkanı Şefik Öner, yaptığı açıklamada, hasadın çiftçilere hayırlı ve bereketli olmasını dileyerek, hasat nedeniyle tarım arazilerinde hummalı bir çalışma başladığını söyledi. Gercüş ve çevresinde yüzlerce hektar alanda ekimin yapıldığını, Mart ayında yaşanan don nedeniyle rekoltede geçen yıla nazaran düşüş beklendiğini kaydeden Öner, arazilerin yüzde 80'inin dondan olumsuz etkilendiğini belirtti.

Rekoltedeki düşüş nedeniyle çiftçilerin zor durumda olduğunu anlatan Öner, bundan dolayı mazot ve gübre desteklerinin artırılması gerektiğini dile getirdi. Don nedeniyle arazilerinde en az yüzde 30 verim kaybı yaşayan çiftçilerin Bakanlık tarafından Ziraat Bankası'na olan borçlarının ertelendiğini bildiren Öner, aynı şekilde çiftçilerin diğer bankalardan kullandıkları tarımsal kredilerin de ertelenmesini talep ettiklerini sözlerine ekledi.

Gercüş ilçesine bağlı Akburç köyünde çiftçilik yapan Mehmet Kaplan da geçen yıl dekar başına ortalama 380 kilogram verim aldığı tarlasından bu yıl 250 kilogram verim aldığını bildirerek, borçlarını nasıl ödeyeceği konusunda kara kara düşündüğünü söyledi. Erken veya geç yapılan ekimin mart ayında yaşanan don olayından aynı oranda etkilendiğini ifade eden Kaplan, "Çoğu çiftçi kendi gücü olmadığı için tarlasını ekmeyerek kiraya veriyor. Mazot ve gübre fiyatları çok yüksek, buğday fiyatları düşük. 2 kilogram buğday verip, 1 kilogram gübre alabiliyoruz. Don olayı yaşanmış, verim düşük. Kimsenin bizi arayıp durumunuz ne diye gelip inceleme yaptığı yok" diye konuştu.

Gercüş’te Buğday Hasadı Buruk Başladı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.