Feyzioğlu: İddia ediyorum böyle bir çalışmayı daha önce görmediniz

Feyzioğlu: İddia ediyorum böyle bir çalışmayı daha önce görmediniz

Yargı reformuyla ilgili konuşan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, reformla beraber birçok konunun çözüme kavuşacağını ileri sürdü.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, yargı reformuna ilişkin açıklamalarda bulundu.

“Türkiye’nin sorunlarından beslenenler ve dünyaya ideolojik bakanlar reformu sahiplenmeyebilir” diyen Feyzioğlu, “Bu bir siyasi parti çalışması değil. Bu Türkiye Cumhuriyeti devletinin ortak aklı bulduğu bir çalışmadır. İstediğimiz bu değil miydi zaten? İstediğimiz buydu” ifadelerini kullandı.

Yargı Reformu çalışmalarının çözüm isteyen herkesçe desteklendiğini dile getiren Feyzioğlu, “Bazı sürekli umutsuzlar ya da her çözüme bir sorun üretenler, ‘Biz çok reform gördük, çok şey gördük. Hayata geçmedi, o olmadı, bu olmadı’ diyor. İddia ediyorum, böyle bir çalışmayı, birlikte çalışmayı daha önce görmediniz” diye konuştu.

Hukuk fakülteleri, barolar ve çözüm isteyenlerin yargı reformunu sahiplendiğini öne süren Feyzioğlu, ilk paketin ekim ayında yasalaşacağına işaret ederek, “Ekimde çıktığında önemli sorunları çözülmeye başladığını göreceksiniz. Mesela neyi çözecek? Mesela bugün istinaf mahkemelerinde kesinleşen ama ‘Keşke Yargıtay da inceleseydi’ denilen hassas konular var. Bu hassas konuların çoğunluğu düşünce özgürlüğüyle ilgili” ifadelerini kullandı.

‘ELİN ALMAN’I, FRANSIZ’I, İNGİLİZ’İ Mİ DÜZELTECEK?’

Feyzioğlu, “‘Türkiye’de düşünce özgürlüğü yok’ diye bir cümle kuruluyor. Düşünceyi ifade özgürlüğünde çeşitli sıkıntılar, uygulamadan kaynaklı yanlışlıklar olduğunu ben de söylüyorum” diyerek “Kim düzeltecek bunu? Elin Alman’ı, Fransız’ı, İngiliz’i mi düzeltecek? Biz mi düzelteceğiz? Biz düzelteceğimize göre neyi getiriyoruz burada, Yargıtay denetimini getiriyoruz. Yani Türkiye’nin en üst mahkemesinin ‘Düşünce özgürlüğü müdür yoksa örneğin terör propagandası mıdır? Düşünce özgürlüğü müdür yoksa hakaret suçu mudur? Yargıtayın yerleşik çok güzel içtihatları var. Bunları hayata geçirecek, bunları hakimlere, ‘Böyle uygulayın’ dedirtecek bir sistem getiriyoruz” dedi.

Siirt’i ziyaret eden Feyzioğlu, çocuklarının dağa kaçırıldığını iddia ederek HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde oturma eylemini sürdüren annelerle ilgili, “Diyarbakırlı annelere ilk biz destek verdik. İspanya terörü böyle yendi, terörü halkla yendi. Halk, ‘Biz teröre destek vermiyoruz’ dedi. El birliğiyle terör böyle yenildi. Dolayısıyla biz de Diyarbakır annelere destek verdik. Annelerin acısı varsa anneler haklıdır, o acıyı dindireceksiniz” diye konuştu.

Feyzioğlu, bir davada yargılanan oyuncu Kıvanç Tatlıtuğ ile çektirdiği fotoğrafı sosyal medya hesabında paylaşan hakimle ilgili yapılan eleştirilere de değindi.

Hatasız insan olmadığını, ufacık bir hatada kişiyi linç etme girişimlerini doğru bulmadığını aktaran Feyzioğlu, “Ufacık bir hatasını bulup onun üstünden yürümeye biraz fazla meraklıyız. Şöyle yanlış olmuştur, hakim cübbesiyle kürsüde, mahkemede o fotoğraf çekilmez. Zaten duruşma salonunda fotoğraf çekilmesinde yanlışlık var. Peki biz gencecik bir hakimi bunu yaptığı için harcayacak mıyız? Yapmayalım bunu, yani bundan keyif almayalım” ifadelerini belirtti.

Etiketler : , ,
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.