Evlenme müracaatlarında ikamet zorunluluğunu kaldırıldı

Evlenme müracaatlarında ikamet zorunluluğunu kaldırıldı

Evlenmek için müracaat eden çiftlerde yerleşim yeri ve adres şartı aranmayacak. Herhangi bir evlendirme memurluğuna başvuru yapılacak.

İçişleri Bakanlığı evlenme işlemleriyle ilgili yaptığı düzenlemeyle ikametin bulunduğu il ve ilçedeki evlendirme memurluğuna müracaat etme zorunluluğunu kaldırdı. Durumun, yerleşim yeri adresi farklı il veya ilçelerde bulunan kişiler açısından zorluklar yaşanmasına ve gerçeğe aykırı adres beyanında bulunulmasına neden olduğu belirtildi.

Genelgede, kişilerin evlenmelerinde engel hallerinin bulunup bulunmadığına ilişkin tespitin, Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi (MERNİS) ve Kimlik Paylaşımı Sistemi (KPS) üzerinden yapıldıktan sonra evlendirme memurlukları tarafından "Evlenme Ehliyet Belgesi" ve evlenmeye ilişkin diğer belgelerin düzenlediği ifade edildi.

Evlenmek isteyen çiftler, yerleşim yeri ve adres şartı aranmaksızın evlenme müracaatlarını herhangi bir evlendirme memurluğuna (muhtarlıklara yapılan evlendirme başvuruları hariç) yapabilecek.

Etiketler : ,
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.