Ertuğrul Günay'dan Soma Önergesi

Ertuğrul Günay'dan Soma Önergesi

İzmir Milletvekili Ertuğrul Günay, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı'nın yanıtlaması istemiyle Soma maden faciasıyla ilgili soru önergesi verdi.

Günay soru önergesinde, olayın hemen ardından maden şirketi, Bakanlıklar ve çeşitli çevrelerden kaynaklanan çelişkili haberlerin kamuoyunda bilgi kargaşasına ve haklı sorulara yol açtığını belirtti. Şimdiye kadar ülkemizde en fazla işçi ölümüne neden olan bu felaketin bütün yönleriyle irdelenmesi, gerçeklerin kamuoyuyla paylaşılması ve yeni acıların yaşanmaması için gereken önlemlerin alınması, sadece siyasi ve hukuki değil, aynı ölçüde ve öncelikle insani bir sorumluluk olduğunun altını çizen Günay su soruların yanıtlanmasını istedi:

"Bu ocakta, 17/18 Mart 2014 tarihinde denetim yapan ve açıklamanız sırasında söylediğiniz gibi, 'hiçbir noksan hususun bulunmadığını' rapor eden Bakanlığınız müfettişlerinin raporunu ve dayanaklarını ayrıntılarıyla açıklar mısınız? Bu rapordan iki ay sonra yaşadığımız, -ülkemiz tarihinin en büyük- maden ocağı felaketi karşısında, rapor sahipleri hakkında bir soruşturma açtınız mı? Bakanlığınız müfettişlerinin iki ay önce verdiği rapordan sonra böyle vahim bir olay yaşandığına göre, bu işletmede uluslararası bir teknik heyetin inceleme yapmasını sağlayacak mısınız? Ülkemizin maden ocaklarında vuku bulan kazaların, dünya ve özellikle Avrupa ortalamasının üzerinde olması karşısında, öteki maden ocaklarında bir süre faaliyeti durdurup, yeni ve kapsamlı bir inceleme yapmayı düşünür müsünüz?"

Ertuğrul Günay ayrıca, İşçilerin kendi kusurları olmaksızın çalışamadıkları göz önünde tutularak, çalışamadıkları günlerin ücretlerini alıp almayacaklarını sordu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.