Erdoğan'dan 'faiz artışı' değerlendirmesi: Gerekirse bazı acı ilaçları içmemiz gerektiğinin farkındayız

Erdoğan'dan 'faiz artışı' değerlendirmesi: Gerekirse bazı acı ilaçları içmemiz gerektiğinin farkındayız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkez Bankası'nın dünkü 475 baz puanlık faiz artırımı kararıyla ilgili, "Gerekirse şu aşamada bazı acı ilaçları içmemiz gerektiğinin farkındayız" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen 18. MÜSİAD EXPO Fuarı'nda konuştu.

"Milletimizin geleceğe güvenle bakabilmesi için bugün almamız gereken tedbirler neyse onları hayata geçirmekten kaçınmıyoruz" diyen Erdoğan, şunları söyledi:

"Ülke olarak hem milletimizin sağlığını korumaya hem de üretimin ve istihdamın aksamadan yürümesini temin etmeye çalışıyoruz. Salgınla mücadele konusunda gereken her şeyi yapıyor, bilim insanlarımızın tavsiyeleri doğrultusunda atılması gereken adımları da atıyoruz. Şartları en doğru şekilde değerlendirerek bu süreci fırsata dönüştürme konusunda kararlıyız."

'Ekonomide ve demokraside ülkemizi yeni bir yükseliş dönemine sokmakta kararlıyız'

Erdoğan, "Salgının 2. dalgasının tüm dünyayı kasıp kavurduğu bir dönemde de nispeten daha iyi bir görünüme sahibiz" diye konuştu.

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

  • Bizimle birlikte yeni bir anayasa hazırlamaktan kaçanların, daha sonra karanlık mahfillerde başka gayretler içerisine girdikleri ortaya çıktı.

  • Ekonomide ve demokraside ülkemizi yeni bir yükseliş dönemine sokmakta kararlıyız.

'Türkiye'yi faiz-enflasyon-kur sarmalından çıkarmamız şarttır'

  • Gerekirse şu aşamada bazı acı ilaçları içmemiz gerektiğinin farkındayız. Faiz artırımı kararını bu çerçevede değerlendiriyorum.

  • Türkiye'yi faiz-enflasyon-kur sarmalından çıkarmamız şarttır. Faiz sebeptir. Enflasyon neticedir. Bunu böyle bilelim. Enflasyon sebep değildir. Faiz netice değildir, kendimizi aldatırız. Faiz her şeyden önce bir defa paradan para kazanmak suretiyle insanları sömürmektedir.
  • Hem ekonomi politikalarımızı tahkim edecek hem demokrasimizin ve özgürlüklerimizin çıtasını yükseltecek hem milletimizin günlük hayatında rahatlamaya yol açacak hazırlıklar içindeyiz.

'Yurt dışındaki tasarruflarımızı mutlaka ülkemize getirmeliyiz'

  • Her şeyden önce yurt dışındaki tasarruflarımızı mutlaka ülkemize getirmeliyiz.

  • Yeni yargı paketleriyle ilgili hazırlıklar sürüyor. Bunları da en kısa sürede Meclis gündemine getireceğiz.
  • Yerli ve uluslararası girişimcileri harekete geçirerek, üretim ve istihdamda kalıcı sonuçlar doğuracak yatırımların hızlanmasını temin edeceğiz.
  • Biz Türkiye'nin gücüne, potansiyeline, geleceğine inanan herkesle birlikte bu yolda yürümeye hazırız.

Etiketler : , , ,
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.