Erdem Gül: Bu, gazeteciler meselesinin bittiği anlamına gelmez

Erdem Gül: Bu, gazeteciler meselesinin bittiği anlamına gelmez

Cumhuriyet Ankara Temsilcisi Erdem Gül, tahliye olduktan sonra yaptığı açıklamada, "Biz çıkıyoruz ama bu tutuklu gazeteciler meselesinin bittiği anlamına gelmez." dedi.

MİT tırları haberi nedeniyle tutuklu bulundukları Silivri Cezaevi'nden günün ilk saatlerinde, Yayın Yönetmeni Can Dündar ile birlikte tahliye edilen Cumhuriyet gazetesi Ankara Temsilcisi Erdem Gül, hapishane önünde yaptığı açıklamada, "Biz çıkıyoruz ama bu tutuklu gazeteciler meselesinin bittiği anlamına gelmez. İçerde arkadaşlarımız var, onlarla ilgili mücadelenin devam etmesi gerekiyor" dedi.

Can Dündar'ın yaptığı konuşmanın ardından, "Tanıştırayım koğuş arkadaşım" diyerek sözü bıraktığı Erdem Gül, "Bizim açımızdan bir hatırlatma yapacağım, Ahmet Kaya hatırlatması yapacağım. 'Keşke olmasaydı' hatırlıyorsunuz. Bu da bir 'keşke olmasaydı' hikayesi" dedi.

Erdem Gül, Anayasa Mahkemesi'ne, "Türkiye'deki demokrasi, özgürlükler, her türlü özgürlüğün önündeki engellerin aşılması yolundaki attığı hukuki adım için" ülke olarak teşekkür edilmesi gerektiğini de söyleyerek şöyle devam etti:

"Ama keşke bunu mahkeme yapsaydı, keşke bu tutuklamayı yapmasaydı. Yani; mevcut mahkeme bunu yapsaydı, Anayasa Mahkemesi'ne bu işi bırakmasaydı. Hukuk sistemiyle ilgili daha Türkiye'de alınacak yollar olduğu sonucunu çıkarıyoruz. Biz çıkıyoruz ama bu tutuklu gazeteciler meselesinin bittiği anlamına gelmez. İçerde arkadaşlarımız var, onlarla ilgili mücadelenin devam etmesi gerekiyor. Bundan sonra da basına yönelik baskılara karşı her türlü birlikteliğin sürmesi gerekiyor. Bunu biz Türkiye'nin demokrasi tarihinde, düşünce özgürlüğü tarihinde çok çok büyük bir olay olarak görmüyoruz. Aslolan, bütün basının Türkiye'de ifade özgürlüğü isteyen, her türlü özgürlüğü ve barışı isteyen insanların birlikteliğidir."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.