Enfal arşivi ABD’den getiriliyor

Enfal arşivi ABD’den getiriliyor

Irak Kültür ve Turizm Bakanı Abdulemir Hamdani, ABD’de bulunan Enfal Soykırımı’yla ilgili arşivin Irak’a getirileceğini söyledi.

Es-Sabah gazetesinde yer alan habere göre, Irak Kültür ve Turizm Bakanı Abdulemir Hamdani, Enfal ve Irak Yahudileri arşivlerinin ABD’den getirileceğini belirtti.

Hamdani, söz konusu arşivlerin 2003 yılında ABD’nin Irak’a girmesinin ardından, Irak istihbaratı binasından alınıp ABD’ye götürüldüğünü ifade etti.

Dönemin Irak istihbaratında bulunan belgelerin ABD özel kuvvetlerince alındığını kaydeden Hamdani, Irak Yahudileriyle ilgili belgelerin bazı sergilerde halka açılacağını ve 2021 yılında Irak’a geri getirileceğini dile getirdi.

Hamdani, Enfal arşivinin de ABD’nin Carolina eyaletinde olduğunu belirterek, bu arşivin de 2021 yılında Irak’a teslim edilmiş olacağını bildirdi.

ENFAL SOYKIRIMI

Baas rejimi döneminde Kürtlere karşı başlatılan “Enfal Harekatı”nda yüzbinlerce masum Kürt soykırıma kurban gitti. 8 aşamada başlayan Enfal, katliam ve göç ettirme şeklinde devam etti.

Enfal’in ilk aşaması 23 Şubat 1988’de Cafayet bölgesinde başlatılmış ve aynı yılın 18 Mart’ına kadar devam etmişti.

22 Mart’ta başlayıp 2 Nisan’da sona eren 2’nci aşama, Qeredax bölgesini kapsıyordu.

Germiyan’da başlayan 3’üncü aşama ise 7 Nisan’da başlayıp 20 Nisan’a kadar devam etmişti.

4’üncü aşama, 3 Mart’ta Qelay Sewke ve Zeyi Bıçuk alanlarında başlayıp 15 Mart’a kadar sürmüştü.

15 Mart’ta başlayıp 25 Mart’a kadar devam eden 5, 6 ve 7’nci aşamalar, Şaqlawa ve Rewanduz bölgelerini kapsamıştı.

26 Mart’ta başlayıp 9 Eylül’e kadar süren son aşamanın hedefinde ise bütün Behdinan Bölgesi vardı.

182 BİN KÜRT KATLEDİLDİ

Baas rejimi, Enfal operasyonlarında bu alanlardaki tüm köy, kasaba ve ilçelerindeki Kürtleri katliamlardan geçirmiş kalanları ise Irak’ın güneyine doğru sürmüştü.

182 bini aşkın Kürt, toplu katliam, kurşuna dizme gibi vahşi yöntemlerle öldürülmüş ve toplu mezarlarda gömülmüş, 4 bine yakın köy yerle bir edilmişti.

16 Mart 1988’de ise Halepçe’ye kimyasal bombalar atılarak 5 bin sivil katledildi, 10 bin sivil de yaralandı.

Irak Yüksek Ceza Mahkemesi, 2007’de aldığı bir kararla Enfal’i, Kürtlere karşı girişilen bir jenosit (soykırım) olarak kabul etti ve ardından Enfal Soykırımı’na katıldıkları gerekçesiyle yüzlerce kişinin tutuklanması süreci başlatıldı.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.