EMEP: Bizim de adayımız Demirtaş

EMEP: Bizim de adayımız Demirtaş

EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde HDP'nin adayı Selahattin Demirtaş'ı destekleyeceklerini açıkladı.

Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Selma Gürkan, Cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, hükümetin dış politikada "sıfır sorun" yaklaşımının "her yer düşman her yer çatışma" çizgisine geldiğini kaydetti. Cumhurbaşkanı adayı sayısının 3'e yükseldiğini kaydeden Gürkan, İhsanoğlu ve Erdoğan'ın benzer özelliklere sahip olduğunu belirtti. Gürkan, "Ekmeleddin İhsanoğlu ve Tayyip Erdoğan'ı önerenler devletin başına siyasi İslam çizgisinde, ABD ve AB başta olmak üzere emperyalist güçlere bağlı, neo-liberal ekonomik düzeni savunan iki aday çıkarmışlardır. 'Kırk katır mı, kırk satır mı?' misal" dedi. 

Gürkan, tercih edecekleri Cumhurbaşkanı adayının özelliklerini ise şöyle sıraladı: "Yurttaşları din, milliyet, cins ayrımı yapmadan eşit gören, bütün dinlere, mezheplere ve inanışlara eşit mesafede ve saygılı olan, ezilen, sömürülen, baskı altında olan yurttaşlara destek olan, onların haklarını savunan olmalıdır. İşçi ve emekçilerin hak ve özgürlüklerini savunmalı, kadın erkek eşitliğine inanmalı, emperyalist devletlerin baskılarına direnmeli, mazlum halklarla dayanışma içinde olmalıdır. Bütün halkların kendi kimlikleriyle, dilleriyle, kültürleriyle yaşam hakkına sahip çıkan, Kürt halkının özgürlük ve eşitlik taleplerini teslim etmek için çalışan, Kürt Sorunu'nun demokratik halkçı çözümü için mesai harcayan olmalıdır. Gerçek laikliği, din ve inanç özgürlüğünü benimseyen, her yurttaşın istediği gibi yaşama hakkını güvence altına almayı benimseyen olmalıdır. Doğaya, tarihi ve kültürel varlıklara sahip çıkan, koruyan, çevreci bir bakış açısına sahip olan olmalıdır." 

Gürkan, İhsanoğlu ve Erdoğan'ın geçmişleri ve izledikleri siyasi çizginin bu ilkelerin yanına bile yaklaşmaktan uzak olduğuna işaret ederek, "Biz, geçmişte verdiği insan hakları, demokrasi, barış, hak ve özgürlükler mücadelesini teminat olarak görüyor, mevcut adayları temsil eden iki çizgiden, Selahattin Demirtaş'ın açıkladığı, savunduğu değerlerin halkı, emeği ve ezilenleri temsil edeceğini düşünüyor ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde adayımız olarak görüyor ve destekliyoruz. Bütün emekçileri, kadınları, gençleri, ezilen din ve mezhebe mensup kişileri, ilerici ve demokratları Demirtaş'a oy vermeye, Demirtaş'ın seçim çalışmasına katılmaya ve desteklemeye çağırıyoruz" dedi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.