Elazığ depremi raporu yayınlandı

Elazığ depremi raporu yayınlandı

Ön inceleme raporunda, 'sığ odaklı' Elazığ depreminin, yıkıcı olması beklenen segmentte meydana geldiği belirtildi.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Mühendislik Fakültesi, Jeofizik ve Jeoloji Mühendisliği Bölümleri tarafından hazırlanan Elazığ-Sivrice’de meydana gelen depremin ön inceleme raporu yayımlandı.

Yapılan açıklamada, Mühendislik Fakültesi hazırlanan ön inceleme raporunda, Elazığ’ın Sivrice ilçesinde 6.8 büyüklüğünde meydana gelen depremin, özellikle Sivrice, Doğanyol ve Pütürge ilçelerinde çok şiddetli hissedildiği belirtildi.

Raporda, depremin Doğu Anadolu fay hattı üzerinde yıkıcı olması beklenen segmentte meydana geldiği belirtildi.

Depremin odak derinliğinin 20 kilometre olarak ölçüldüğü ifade edilen raporda, bu derinliğin, Sivrice depreminin sığ odaklı bir deprem olduğunu gösterdiği aktarıldı.

Raporda, depremin, Doğu Anadolu Fay Zonu üzerinde meydana geldiği belirtilerek, “Depremin Sivrice merkezine uzaklığı yaklaşık 23 kilometredir. Depremin oluş zamanından itibaren 1,9’dan büyük 257 artçı deprem meydana gelmiştir. Kırılan fay doğrultu atımlı sol yönlü bir fay olarak göze çarpmaktadır. Artçı deprem dağılımları da fay düzlemi çözümü ile uyumludur” bilgisine yer verildi.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.