Eğitimde eskiye dönüş arayışı: 4+4+4 sisteminden vaz mı geçiliyor?

Eğitimde eskiye dönüş arayışı: 4+4+4 sisteminden vaz mı geçiliyor?

Eğitim sisteminde bir kez daha 'köklü değişiklik' planlandığı belirtiliyor.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın eğitim sistemini bir kez daha değiştirmeyi planladığı belirtiliyor.

Zaman gazetesinden Süleyman Kayhan'ın haberine göre, 12 yıllık zorunlu eğitim diye bilinen "4+4+4" sisteminin yerine "5+3+4 sistemi" gelecek. Eski Bakan Ömer Dinçer'in görevde olduğu 2012 yılında uygulamaya getirilen ve o dönemden beri tartışmalara konu olan 4+4+4 sistemi uyarınca, 66 aylık çocuklar birinci sınıflarda ders başı yapmıştı.

Bakanlığın üzerinde çalıştığı değişiklikler, sadece 12 yıllık zorunlu eğitimle sınırlı değil. MEB, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ile koordineli çalışıp üniversite sınavını da üçüncü defa değiştirmeye hazırlanıyor. İlk olarak 2005'te tek kısımdan oluşan Öğrenci Seçme Sınavı'na (ÖSS) son verildi. 5 yıl sonra Hüseyin Çelik'in bakan olduğu dönemde Yükseköğretim Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavı'ndan (LYS) oluşan iki aşamalı sisteme geçildi. Bakanlık şimdi ise YGS-LYS sisteminden vazgeçip birbirinin telafisi şeklinde olacak bir yılda 4 üniversite sınavı gerçekleştirmeyi hedefliyor. Fakat bu sistem maliyetli olacağı için üzerindeki tartışmalar devam ediyor.

MESLEK LİSELİYE ÜNİVERSİTEDE KOTA

Bakanlık, ayrıca YÖK ile yüz binlerce meslek liseliyi ilgilendiren yeni bir sistem üzerinde çalışıyor. Buna göre iki yıllık meslek yüksekokullarına sınavsız geçişlerle ilgili yeni bir düzenlemeye gidiliyor. Sınavsız geçişlerde kota konulması, böylece meslek yüksekokullarının kalitesinin artırılması hedefleniyor.

LİSE MÜFREDATI DEĞİŞİYOR

MEB, sistem değişikliğinin yanı sıra ortaöğretim müfredatına el atmayı da düşünüyor. Lise müfredatında dil ve anlatım dersleriyle Türk edebiyatı dersi eskiden olduğu gibi ‘Türk dili ve edebiyatı' çatısı altında birleştirilecek. Bakanlığın konuşulan yeni çalışmasına göre fizik, kimya ve biyoloji gibi derslerde de hem teorik hem pratik bilgiyi öne çıkaracak değişikliklere imza atılacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.