Düzce'de Delta varyantı görülen kişiler karantinada

Düzce'de Delta varyantı görülen kişiler karantinada

Düzce İl Sağlık Müdürü Yılmaz, Düzce'de korona virüsünün Delta varyantının 18 kişide görüldüğünü ve bu kişilerin karantinada olduğunu söyledi. Yılmaz, takiplerin devam ettiğini belirtti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın Bilim Kurulu toplamtısının ardından yaptığı korona virüsü açıklamaları gündem oldu. Virüsün ilk olarak Hindistan'da ortaya çıkan ve daha bulaşıcı olduğu bilinen Delta varyantının Türkiye'de de 134 kişide görüldüğünü duyuran Bakan Koca, illere göre varyant dağılımını da açıkladı.

"134 vakanın 82'si İstanbul'da. Düzce'de 18, Van'da 8, Ankara'da 4, İzmir'de 3 ve diğer illerimizde de bir, iki şeklinde olmak üzere toplam 16 ilimizde görüldü" diyen Bakan Koca'nın ardından Düzce İl Sağlık Müdürü Yasin Yılmaz da açıklama yaptı. Yılmaz, "Düzce'de 'Delta' varyantı görülen 18 kişinin karantinada olduğunu söyledi.

Yılmaz vakaların karantina altında olduğunu açıklayarak, "Bilim kurulu toplantısı neticesinde Bakanımız Delta varyantı sayısını 18 olarak açıkladı. Şu anda bu vakalar aktif olarak takip ediliyor. Delta varyantı olan vakaları yakın takibe aldık. Hem kendilerinin takip ve tedavileri hem de etraflarındaki aile bireyleri olsun tamamı karantina altındalar. Kolluk kuvvetlerimiz ve sağlık ekiplerimiz vakaları yakından takip ediyorlar. Etraflarındaki karantina sürecinde olan vatandaşlarımız için de bir sorun yok. 14 gün boyunca karantina takibine devam edeceğiz. Karantina sonunda eğer negatif ya da pozitif olurlarsa duruma göre karantina süreleri uzayacak ya da tamamlanacak" dedi.

Aşının önemine de değinen Yılmaz, "Düzce’de şu ana kadar 220 binin üzerinde aşı yaptık. Salgını hayatımızdan çıkarmamız için aşılanmamız gerekiyor. Bağışıklık kazanmamız gerekiyor. Aşılarımız mutasyonlara karşı koruyuculuğunu devam ettiriyor. Yüksek düzeyde devam ettiriyor. O yüzden hep birlikte başarabilmemiz için kimlik numaralarına aşı tanımlanan vatandaşlarımızı sağlık tesislerimize bekliyoruz" diye konuştu.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.