Dünya medyası TL'deki değer kaybını konuşuyor: Yatırımcı erken saatte TL satma yarışına girdi

Dünya medyası TL'deki değer kaybını konuşuyor: Yatırımcı erken saatte TL satma yarışına girdi

Financial Times, Guardian, WSJ, Bloomberg, Reuters, TCMB'deki görevden alınmayla başlayan Türk Lirası'ndaki değer kaybını manşetlerine taşıdı, gelişmeleri ilk gündemler arasında verdi.

Cumayı cumartesine bağlayan gece sürpriz bir kararla Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Naci Ağbal’ın görevden alınmasıyla birlikte yaşanan güven kaybının yansımaları da pazartesi günü uluslararası kamuoyunda gözler önüne serildi.

Naci Ağbal'ın cuma akşamı Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile görevinden alınması dünya basınında "şoke edici" bir gelişme olarak yorumlanırken, bu kararın Türk Lirası'nı olumsuz etkileyebileceğine dikkat çekildi.

Dünyanın önde gelen finans gazetelerinden İngiltere merkezli Financial Times, ABD merkezli medya kuruluşu Bloomberg ve İngiliz haber ajansı Reuters, yine İngiltere merkezli Guardian gazetesi, ABD merkezli Wall Street Journal, Türk Lirası’nın değer kaybını birinci gündem maddesi yaptı.

FINANCIAL TIMES: ERDOĞAN ÖZÜNE DÖNDÜ, TL DEĞER KAYBETTİ

 

Financial Times gazetesi, "Merkez Bankası Başkanını görevden alarak Erdoğan özüne döndü" başlıklı yazıda, Ağbal'ın iki yılı daha az bir süre içerisinde görevden alınan üçüncü Merkez Bankası başkanı olduğunu belirtti.

FT, "şok karar" olarak tanımladığı bu adımın, genel olarak piyasa dostu bir ekonomist olarak görülen Ağbal'ın atanmasını Merkez Bankası'nın bağımsızlığını güçlendirecek bir hamle olduğunu düşünen yatırımcıları rahatsız ettiğini yazdı.

Yazıda, "Şimdi ise analistler, gelişmekte olan ülkeler açısından oldukça kritik bir dönemde yeni bir kur krizi riskinin doğduğu uyarısı yapıyor ve yüksek faiz oranlarını 'tüm kötülüklerin anası' olarak nitelendiren Erdoğan'ın ekonomi yönetimini eski haline döndüreceğinden endişe duyuyor" denildi.

FT, Ağbal'ın yerine atanan Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu'nun "pek bilinmeyen bir bankacılık profesörü" olduğu ve Erdoğan'ın yüksek faiz oranlarının enflasyona neden olduğu yönündeki geleneksel olmayan görüşlerini paylaştığına dikkat çekti.

FT, pazar gecesi de internet sitesinin manşetinde yer verdiği, "Erdoğan, Merkez Bankası Başkanını görevden aldıktan sonra Türk Lirası düştü" başlıklı haberde de Ağbal'ın görevden alınmasına piyasaların ilk tepkisi aktarıldı.

Haberde, Asya'daki ilk işlemlerde Türk Lirası'nın yüzde 14 civarında değer kaybına uğradığı ve 8.40 seviyesinin üzerine çıktığı belirtildi. Haberde, "Günün bu saatlerinde genellikle lira-dolar paritesindeki işlem hacmi düşük olur ancak bir bankadaki bir kaynak, hacmin normal düzeylerin çok üzerinde olduğunu söyledi" denildi.

WALL STREET JOURNAL: FAİZ ARTIRIMI AĞBAL İLE ERDOĞAN'IN ARASINI AÇTI

Wall Street Journal (WSJ) gazetesi de, Kavcıoğlu'nun yaptığı ilk açıklamayla piyasa oyuncularının kaygılarını gidermeye çalıştığını ancak, Ağbal'ın görevden alınma kararının yatırımcı ve ekonomistlerde Türkiye ekonomisinin gidişatına yönelik endişeler doğurduğunu yazdı.

Kavcıoğlu, pazar günü yaptığı yazılı açıklamada, "enflasyonda kalıcı düşüşü sağlama hedefi doğrultusunda para politikası araçlarının etkin bir şekilde kullanılmaya" devam edileceğini söyledi. Kavcıoğlu, Para Politikası Kurulu (PPK) toplantılarının daha önce ilan edildiği takvime uygun şekilde yapılacağını belirtti.

Ağbal'ın görevden alınması sonrası piyasalarda olağanüstü bir toplantıyla faiz indirimine gidilebileceğine dair bazı spekülasyonlar yapılmıştı.

WSJ, Ağbal'ın görevden alınması öncesinde Türk ekonomisinde halihazırda pandemi ve 2018'de yaşanan kur krizinin olumsuz etkilerinin görülmeye devam ettiğini belirtti ve şu yorumları yaptı:

"Yıllarca devam eden öngörülemez politika kararlarının ardından Ağbal'ın dönemi yabancı yatırımcıların yeniden güven duymasını sağladı. Ağbal, geçen yıl faiz oranlarını artırmaya başladıktan sonra yatırımcılar 4,6 milyar dolarlık Türk varlığı alımı gerçekleştirdi. Türkiye, cari açığının finansmanı için dış kaynaklara bağımlı.

"Bu nedenle, Ağbal'ın görevden alınması yatırımcılar ve ekonomistler tarafından şaşkınlıkla karşılandı. Merkez Bankası son olarak 18 Mart'ta faizi yüzde 17'den yüzde 19'a yükseltti ve lira değer kazandı. Bu faiz artırımı, Ağbal ile Erdoğan'ın arasının açılmasına neden oldu."

WSJ, yeni Başkan Kavcıoğlu'nun Yeni Şafak'taki köşesinde bu faiz artırımını eleştirdiğini anımsatarak, bu durumun Ağbal dönemi politikaların tersine çevrileceği kaygılarını tetiklediğini aktardı.

GUARDIAN: YATIRIMCILARI ŞOKE ETTİ, EN AZ BREXIT KADAR KÖTÜ

İngiltere'de yayımlanan Guardian gazetesi, Erdoğan'ın bu kararıyla küresel yatırımcıları "şoke ettiğini" belirterek, bir uzmanın bu kararı "en az Brexit (İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılması) kadar kötü" sözleriyle yorumladığını yazdı.

Guardian, "Erdoğan, geleneksel ekonomi politikalarına karşı çıkıyor ve bugüne kadar defalarca çift hanelere ulaşan enflasyonla mücadele için faiz artırımlarına gidilmesine karşı olduğunu söyledi. Son iki yıl içerisinde üç Merkez Bankası başkanını görevden aldı" dedi.

Haberde, piyasalardaki genel beklentinin Kavcıoğlu'nun, Ağbal döneminde uygulanan politikaları tersine çevirmesi yönünde olduğu ve bunun da Türk lirasını olumsuz etkilemesinin beklendiği vurgulandı.

REUTERS: ÇOK KARANLIK VE UZUN BİR PAZARTESİ OLACAK

İngiliz haber ajansı Reuters da kapsamlı bir analiz yazdı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ağbal’ı görevden almasının ardından Türk Lirası’nın en düşük seviyesine yaklaştığını hatırlatan Reuters, “Eski bir bankacı olan ve hükümetteki partide görev alan Şahap Kavcıoğlu’nun cumartesi sabahı göreve gelmesi Erdoğan’ın 2019’un ortasından beri üçüncü görev değişimi oldu” yorumunu yaptı.

Reuters, Goldman Sachs ve diğer derecelendirme kuruluşlarının Ağbal yönetiminde daha sert bir düşüş göstereceğini umut ettiğini yazan Reuters, yaşanan bu değişimin gelişmekte olan pazar ekonomisine büyük zarar vereceğini ve bankanın itibarına hasar verdiğini yazdı.

Reuters’a konuşan ve ismini açıklamayan bir Türk fon yöneticisi, “Çok karanlık ve uzun bir pazartesi olacak” yorumunu yaptı.

BLOOMBERG: BİR KEZ DAHA DİBİ GÖRME ENDİŞELERİNİ ARTIRDI

ABD merkezli Bloomberg de Türk Lirası'nın değer kaybını Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Naci Ağbal’ı görevden almasının ardından yaşadığını yazdı.

Bloomberg, “Merkez Bankası’nın itibarını yeniden kurmaya çalışan Ağbal’ın görevden alınması ülkenin bir kez daha dibi görme yoluna gireceği konusunda endişeleri artırdı. Ağbal’ın hamleleri yatırımın Türk pazarına girmesi sağlamıştı” yorumunu yaptı.

Bloomberg’e konuşan ve ismini açıklamayan bir yetkili, “Piyasalar açıldıkça yatırımcı TL satma yarışına girdi” yorumunu yaptı.

Etiketler : , , , ,
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.