Dündar ve Gül ikinci kez hakim karşısında

Dündar ve Gül ikinci kez hakim karşısında

Can Dündar ve Erdem Gül, MİT TIR’ları haberi davasında bugün ikinci kez hakim karşısına çıkacak.

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara temsilcisi Erdem Gül, MİT TIR’ları haberi davasında bugün ikinci kez hakim karşısında.

Can Dündar ve Erdem Gül’ün yargılandığı davanın ikinci duruşması saat 10:00’da Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde başladı.

Duruşma öncesi adliye önünde gazetecilere açıklama yapan Can Dündar, “‘Biz Anayasa’yı tanıyoruz. O Anayasa Mahkemesi kararı, bu yasalar bizi beraate götürecek. Ona inanıyoruz, sonuna kadar bu davada savunma hakkımızı kullanacağız. Tarihte her zaman kazandık yine kazanacağız” dedi.

Erdem Gül ise, ”Bugün burada ne karar verilirse verilsin, burada gazetecilik yargılanıyor, haber yargılanıyor. Gazetecilik suç olmadığına göre bu davayı reddediyoruz. Bu davanın bugün düşmesi gerekiyor” dedi.

Mahkeme heyeti 24 Mart’taki ilk duruşmada davanın kapalı yapılmasına karar vermişti. Gizlilik kararının ardından duruşmaya sadece Can Dündar ve Erdem Gül’ün aileleri ile avukatları katılabilecek.

Mahkeme ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MİT’in davaya müdahillik taleplerini kabul etmişti.

İlk duruşmada Can Dündar ve Erdem Gül’e destek vermek için Çağlayan Adliyesi’ne gelen büyükelçi ve konsoloslar Cumhurbaşkanı Erdoğan ve hükümet yetkililerinin tepkisini çekmiş, ardından ilgili ülkelere nota verilmişti.

Tepkilere Avrupa Birliği (AB) ve ABD‘den “diplomatların davayı izlemesi prosedürlere uygun” yanıtı gelmişti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.