1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Diyarbakır Newroz’u için hazırlıklar başladı
Diyarbakır Newroz’u için hazırlıklar başladı

Diyarbakır Newroz’u için hazırlıklar başladı

Bu yıl yapılacak Newroz kutlamaları için İstanbul ve İzmir'in ardından Diyarbakır'da da izin çıktı. İstanbul Newroz'u Bakırköy Pazar alanında, Diyarbakır Newroz Alanı’nda, İzmir ise Gündoğdu Meydanı'nda kutlayacak.

A+A-

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Örgütü’nün “Mutlaka kazanacağız, tecridi kıracağız” şiarıyla gerçekleştirilecek 21 Mart Newroz kutlaması için Bağlar İlçe Seçim Kurulu’na yaptığı başvuru kabul edildi. Kutlama Bağlar ilçesinin Bağcılar Mahallesi’nde bulunan Newroz Alanı’nda  gerçekleştirilecek.

Newroz kutlaması için gerekli izinlerin alınmasından sonra Diyarbakır’da kutlanacak Newroz’la ilgili tertip komitesi basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan DBP Diyarbakır İl Eş Başkanı Garip Kandemir, “Bu yılki Newroz’u Ortadoğu ve bölgemizde savaşın, tecridin, kriz ve kaosun hüküm sürdüğü bir ortamın yanı sıra referandum niteliğindeki 31 Mart  yerel seçimleri ile karşılıyoruz. Yaşanan bu tarihi gelişmeler, yüzyıllık zulüm ve inkâr tarihinin ancak direnişle aşılacağı noktasına dayanmıştır. Halklarımızın ortaya koyduğu özgürlük çizgisi; birlikte, eşit ve demokratik yaşam iddiası bu süreçte daha da önem kazanmıştır” dedi.

Kandemir, “Ortak Vatanda Eşit Yurttaşlık”, “Demokratik Çözüm”, “Faşizmin Tüm Uygulamalarına Karşı Mücadele” ile Hakkari milletvekili ve DTK Eş Başkanı Leyla Güven’in  öncülüğünde başlayan, Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması için başlatılan açlık grevlerinin halkların esas gündemini oluşturduğunu belirterek “2019 Amed Newroz’unu bu gündemlerle karşılıyoruz” şeklinde konuştu.

BİN KİŞİ GÖREV ALACAK

Diyarbakır Newroz’u için binden fazla kişinin görev alacağını belirten Kandemir, tertip komitesinin hazırlık çalışmaları hakkında şu bilgileri verdi: “Halkımızın coşkuyla ve büyük bir kararlılıkla kutlayacağı Özgürlük Bayramının Amed’e yaraşır bir tarzda geçmesi için tüm hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. Bu yılki Newroz’un ön çalışmaları ve Newroz günü için bini aşkın kişi seferber olmuş durumdadır. Bugünün Özgürlük Bayramı coşkusunda geçmesi için tüm ayrıntılar hassasiyetle planlanmaktadır. Yurtiçi ve yurtdışından Amed Newroz’una katılmak isteyen veya davet edilmesi düşünülen heyet ve şahsiyetlerle ilgili çalışmamız da son aşamaya gelmiş bulunmaktadır. Yoğun bir ilginin ve katılımın konuklar düzeyinde de gerçekleşeceği görülmektedir.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.