Diyarbakır Barosu: Yargı reformu gözaltılarla başladı

Diyarbakır Barosu: Yargı reformu gözaltılarla başladı

Gözaltı operasyonlarına tepki gösteren Diyarbakır Barosu, “Yargı reformu, avukatlar ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin gözaltına alınmasıyla başladı” dedi.

Diyarbakır Barosu, Demokratik Toplum Kongresi’ne (DTK) yönelik yürütülen soruşturması kapsamında 101 kişi hakkında verilen gözaltı kararına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, Diyarbakır Barosu'na üye en az 17 avukat ile Şırnak ve Adıyaman Barosunda görevli iki avukatın gözaltına alındığı bilgisi paylaşıldı. 

‘BARONUN SESİ KISILMAK İSTENİYOR’

Avukatlara ve sivil toplum alanında çalışan hak örgütlerine yönelik uzun zamandan bu yana sistematik bir şekilde baskı, tehdit ve gözaltı operasyonlarının yapıldığına dikkat çekilen açıklamada, “Yargı reformu, avukatlar ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin gözaltına alınmasıyla başladı” denildi. 

‘YARGI TALİMATLARINA GÖRE HAREKET EDİYOR’

Gözaltılarla hukukun ayaklar altına alındığı, yargının iktidarın emir ve talimatlarına göre hareket ederek avukatları baskılamaya çalıştığı ifade edilen açıklamada, “Demokrasinin ve hukuk devleti olma iddiasının rafa kaldırılmasının yarattığı yıkımı ve felaketi görmeyen aklın, bu ülkenin bir arada barış içinde yaşama bağını ortadan kaldırmaya götüren yolun taşlarını döşediklerini bilmelidir” diye belirtildi.

SERBEST BIRAKIN

Açıklamada, güvenlik endeksli yürütülen, kişi özgürlüğü ve güvenliği ile hukuk güvenliğini ortadan kaldıran bu ‘hukuk dışı’ operasyonlara son verilmesi, gözaltına alınan kişilerin derhal serbest bırakılması talep edildi.  

Baro, yürütülen soruşturmanın detaylarına ilişkin gün içerisinde açıklama yapılacağını duyurdu.  

Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.