Diyarbakır Barosu: Mahkeme, Tahir Elçi suikastıyla ilgili olarak Ahmet Davutoğlu’nu dinlesin

Diyarbakır Barosu: Mahkeme, Tahir Elçi suikastıyla ilgili olarak Ahmet Davutoğlu’nu dinlesin

Diyarbakır Barosu, dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun, Tahir Elçi cinayetiyle ilgili dinlenmesi için mahkemeye başvurdu.

Diyarbakır Barosu, kenti son ziyaretinde Tahir Elçi cinayetiyle ilgili konuşan ve “Tahir Elçi siyasi bir suikasta kurban gitti” diyen dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun, cinayetle ilgili dinlenmesi için mahkemeye başvurdu.

Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Eren imzasıyla, Diyarbakır 10'uncu Ağır Ceza Mahkemesi’ne verilen dilekçede, baro başkanı Tahir Elçi öldürüldüğünde Başbakan olan Ahmet Davutoğlu’nun dinlenmesi istendi.

Dilekçede, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun geçtiğimiz hafta Diyarbakır’daki konuşmasında sarf ettiği “Tahir Elçi siyasi bir suikasta kurban gitti” ifadelerine dikkat çekilerek, Davutoğlu’nun duruşmada bilgisine başvurulması talep edildi.

'BAZI GRUPLARIN ENGELLEMELERİNDEN BAHSETTİ'

Dilekçede, konuyla ilgili şu ifadelere yer verildi:

“Baro Başkanı ve Yönetim Kurulu üyelerimizle gerçekleşen görüşmede de 'Tahir Elçi siyasi bir suikasta kurban gitti' beyanını tekrarlamış ve söz konusu suikast ile birlikte zor ve karanlık bir sürece girildiğini beyan etmiştir. Baro başkanı olarak kendisine söz konusu dönemin Başbakanı olarak sorumluğu hatırlatılmış ve dosyaya yansımayan bilgilerin kamuoyuyla paylaşımı talep edilmiştir. Kendisi söz konusu dönemde olduğu gibi hala devlet içinde 1990'lı yıllardaki atmosferi tekrar geri getirmek isteyen grupların olduğunu, cinayetin aydınlatılması için gerekli talimatları verdiğini, o sürecin zorluğunu ve yaşananları hatırlatarak bazı grupların engellemelerinden bahsederek hatta söz konusu oluşumların kendisine de yöneldiğini ve başbakanlıktan ayrıldığını belirtmiştir. Bu suikastın aydınlatılması için kendi dönem süresine ilişkin sürece dair gerekli yardımı sunabileceğini ancak Başbakanlıktan ayrıldıktan sonraki süreç için bir şey diyemeyeceğini belirtmiştir.”

'BU AÇIKLAMANIN BİLGİYE DAYANIYOR OLMASI KUVVETLE MUHTEMEL'

Dilekçenin talep kısmında şöyle denildi: “Yürütmenin başı olarak görev yapması nedeniyle, Tahir Elçi cinayetiyle ilgili gerek cinayetin işlendiği gün, gerekse de soruşturma sürecinde Adalet Bakanlığı, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı ile Emniyet ve Jandarma İstihbaratı tarafından bilgilendirilen dönemin Başbakanının konuya ilişkin yaptığı bu açıklamanın gerçek bir bilgi veya görgüye dayanıyor olması kuvvetle muhtemeldir.

Cinayetin işlendiği tarihteki konum ve statüsü, bilgilere erişim kolaylığı dikkate alındığında, 14 Temmuz 2021 tarihli celsede yazılı ve sözlü sunmuş olduğumuz beyanlarımızı ve soruşturmanın genişletilmesine ilişkin taleplerimizin dayandığı şüpheyi destekler nitelikte bulunduğundan, bilgi ve görüşüne başvurulmak üzere beyanlarının alınmasını talep ederiz.”

Etiketler : ,
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.