Diyarbakır Barosu: İddianame iade edilmelidir

Diyarbakır Barosu: İddianame iade edilmelidir

Diyarbakır Barosu, Tahir Elçi cinayetine dair hazırlanan iddianamenin mahkeme tarafından iade edilmesini istedi.

Diyarbakır Barosu, Tahir Elçi cinayetine ilişkin 3’ü polis 4 şüpheli hakkında hazırlanan iddianameye tepki gösterdi. Baro yaptığı yazılı açıklamada, Elçi cinayetinin yaşandığı gün yaşamını yitiren 2 polis hakkında soruşturmalar ayrı yürütülürken aynı iddianamede birleştirilmesinin Elçi cinayetini perdeleme girişimi olduğunu belirtti.

Diyarbakır Barosu’nun iddianameye dair açıklaması şu şekilde:

FAİLLERİ AKLAMA NİYETİ: Cinayetten hemen sonra olay yerinde titizlikle yapılması gereken inceleme yapılmamış, deliller toplanmamış, bunun neticesi olarak Tahir Elçi’nin ölümüne yol açan mermi çekirdeği de bulunmamıştı. Soruşturma mercii, olayın meydana geldiği günden bu güne kadar soruşturma konusunda kayıtsız ve gönülsüz bir tutum sergilemiştir. Nihayet olay yerindeki görüntülerden de açıkça anlaşılacağı üzere yoğun suç şüphesi altında olan polis memurlarını koruyan ve cezasızlık politikasının devamı yönünde tercihte bulunmuştur. Hazırlanan iddianame hukuk tekniği açısından son derece sorunludur. Şöyle ki; olay mahallinde bulunan ve Tahir Elçi’nin öldürüldüğü yere göre en net atış açısına sahip olan polis memurları şüpheli olarak belirtilmiştir. Aynı şekilde olay sırasında iki polis memurunu öldürdükten sonra olay mahallinden koşarak geçen ve Elçi’nin öldürüldüğü yere doğru herhangi bir atışları tespit edilemeyen örgüt mensupları da bu cinayetten sorumlu tutulmaktadır. Bu iki olayın tek bir iddianame üzerinden hazırlanılması Tahir Elçi’nin faillerini aklama niyeti taşıdığını, Tahir Elçi cinayetinin üstünün örtülmeye çalışıldığını  ve davanın cezasızlık ile sonuçlandırılabileceğine ilişkin derin bir endişe uyandırmıştır.

İKİ AYRI SORUŞTURMA: Elçi’nin öldürülmesi ile sonuçlanan olay iki aşamalıdır. İlki; iki polis memurunu öldüren ve birini de yaralayan örgüt mensuplarının sorumlu olduğu olaydır. İkincisi ise Tahir Elçi’nin öldürülmesi ile sonuçlanan olaydır. İki olay arasında bir nedensellik bağı bulunmakla birlikte, sonuç açısından tümüyle birbirinden bağımsızdır. Buna rağmen iki olayın aynı iddianamede düzenlenmiş olması, kast dereceleri farklı olsa da hem örgüt mensubunun, hem de olay yerinde bulunan üç polis memurunun Elçi’nin ölümünden sorumlu tutulmaları, ciddi bir hukuksal hataya ve mantıksal tutarsızlığa işaret etmektedir. Örgüt mensuplarının işlediği suçlar açısından elbette ayrı bir soruşturma ve kovuşturma yürütülmelidir. İtirazımız, bu soruşturma ve kovuşturmanın Tahir Elçi cinayetini perdeleyecek şekilde bu soruşturmaya ve iddianameye dahil edilmesidir. Nitekim olay tarihinden bugüne kadar her iki olaya ait soruşturmanın bağımsız bir şekilde yürütüldüğüne dikkat çekmek isteriz.

İDDİANAME İADE EDİLMELİDİR: Bu durumda beklentimiz ve talebimiz mahkemenin hukuksal ve mantıksal zemini olmayan bu iddianameyi iade etmesidir. Yargı mercilerinin tutumu her ne olursa olsun, Tahir Elçi cinayetinin tüm yönleriyle ortaya çıkarılması ve faillerin cezalandırılması için mücadelemizi aynı kararlılıkla sürdürmeye devam edeceğiz. Bu cinayetin üstünü örtemeyeceksiniz!

Etiketler : , ,
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.