Dışişleri Bakanlığı’ndan HDP açıklaması

Dışişleri Bakanlığı’ndan HDP açıklaması

Dışişleri Bakanlığı, HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun vekilliğinin düşürülmesi ve HDP’ye kapatılma davası nedeniyle gelen tepkiler üzerine açıklama yaptı.

Dışişleri Bakanlığı, HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun vekilliğinin düşürülmesi ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) hakkında kapatılma davası açılması üzerine uluslararası ülkelerden gelen tepkilere karşı yazılı açıklaması yayımladı. Bazı ülkelerin Meclis'teki gelişmelere ilişkin açıklamaları hukuk devleti ilkesiyle bağdaşmadığı savunulan açıklamada, “Hakkında kesinleşmiş yargı hükmü bulunan Gergerlioğlu’nun milletvekilliği, Anayasa ve TBMM İçtüzüğüyle uyumlu bir şekilde, söz konusu kesinleşmiş mahkeme kararının Genel Kurula bildirilmesiyle düşmüştür. Süreç, başka parlamentolarda da görüldüğü gibi hukuk kurallarının uygulanmasından ibarettir” denildi.

‘HUKUKA UYGUN’

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı’nın Anayasa ve Siyasi Partiler Kanunu çerçevesinde dava açtığı belirtilen açıklamada, şu ifadeler yer aldı: “Beyan ve eylemleriyle demokratik ve evrensel hukuk kurallarının kabul etmeyeceği şekilde davrandıkları, PKK’ya ve bağlı örgütlerle birlikte hareket ettikleri, örgütün uzantısı olarak faaliyetlerde bulundukları gerekçesiyle, HDP’nin kapatılması talebiyle Anayasa Mahkemesi’ne dava açmıştır. Bu süreçte herkes Anayasa Mahkemesi’nin vereceği kararı beklemek durumundadır. Devam eden hukuk süreciyle ilgili yorum yapmak hukuka müdahaledir. Siyasi partiler, demokratik siyasi hayatın vazgeçilmez unsurlarındandır. Bununla birlikte, faaliyetlerini evrensel ve demokratik hukuk kuralları çerçevesinde barışçıl yollarla gerçekleştirmeleri esastır. Tutarsız ve içişlerine müdahaleye yeltenen çevreleri, bağımsız mahkemelerce yürütülen yargı süreçlerine saygı duymaya davet ediyoruz.”

Etiketler : , ,
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.