DİCLE EPSAŞ Çermik’in suyunu kesti!

DİCLE EPSAŞ Çermik’in suyunu kesti!

DİSKİ Genel Müdürlüğü, hizmet sınırları içerisinde yer alan Çermik’te, DİCLE EPSAŞ’ın su terfi istasyonundaki elektriği kesmesi nedeniyle su üretemez hale geldi.

YÜKSEKOVA HABER

DİYARBAKIR - DİSKİ Genel Müdürlüğü, 1 Nisan 2014 tarihinde uygulanmaya başlayan Büyükşehirler Yasası ile birilikte hizmet alanına giren 18 bin nüfuslu Çermik’te elektrik kesintisi nedeniyle su veremez hale geldi. DİCLE EPSAŞ’ın DİSKİ Genel Müdürlüğü’ne fatura ettiği ilçelere ait 40 milyonu aşan elektrik borcu nedeniyle uygulanan elektrik kesintisi nedeniyle Çermik halkı 26 Mayıs 2014 tarihinden itibaren dönüşümlü olarak su kullanıyor.

Kabul edilemez bir uygulama

Konu ile ilgili açıklama yapan DİSKİ Genel Müdür Yardımcısı M. Zeki Kantaci kurumlar arası resmi kuralları aşan ve halkı mağdur eden böylesi bir uygulamanın kabul edilemez olduğunu söyledi. DİCLE EPSAŞ’a yazdıkları dilekçe ile uygulamaya karşı çıktıklarını hatırlatan Kantaci, kamu kuruluşlarının harcamalarını yasa ile belirlenen belgelere dayandırarak yapmak zorunda olduğunu söyledi. Kantaci, hiçbir belge esas alınmadan ilçe adı ve karşısına borç miktarı yazılarak kurumdan ödeme yapılmasının istenildiğini söyledi.

Güncel borcumuz yok

Kantaci, DİSKİ Genel Müdürlüğü’ne DİCLE EPSAŞ tarafından 20 Mayıs 2014 tarihli içeriğinde 40.243.443 TL elektrik borcunun ifade edildiği bir yazı ulaştığını söyleyerek, “Yazıda, ödemenin 26 Mayıs gününe kadar yapılması aksi takdirde elektriğimizin kesileceği ifade edilmiştir. Ancak, ilgili yazıda bulunan ek’li listede belirtilen borçların DİSKİ’ye ait olup olmadığı anlaşılamamaktadır” dedi. Kantaci, ek’li listede yer alan borçlarla ilgili DİSKİ Genel Müdürlüğü muhasebe kayıtlarında yaptıkları incelemelerde, güncel bir borca rastlamadıklarını da vurguladı.

Borç dökümü yapılmamış

Kantaci 6360 Sayılı Büyükşehirler Yasası’nın 1 Nisan 2014 tarihinde uygulanmaya başladığını hatırlatarak, İl Özel İdaresi’nden devralınan geçmiş yıllara ait belirsiz borçların elektrik kesintisine hukuksuz bir şekilde dayanak gösterildiğini ifade etti. Kantaci konuşmasını şöyle sürdürdü: “DİSKİ’ye devredilen su ve kanalizasyon tesislerine ait eski borçlar için devir komisyonu kararı, tesisin abone numarası, adres bilgileri ve detaylı borç dökümlerinin olması gerekmektedir. Ancak ne yazık ki çalakalem bir yazı ile borçlarımızı ödememiz istenmiş, tek tek ilçe adları verilerek karşılarına bir takım rakamlar yazılmıştır.”

DİCLE EPSAŞ oluşabilecek salgın hastalıktan sorumludur

Kantaci, halen 8 bin abonesi bulunan 18 bin nüfuslu Çermik halkının su terfi istasyonuna elektrik verilememesi nedeniyle susuzluk yaşadığını belirtti. DİSKİ Genel Müdürlüğü’nün diğer su terfi istasyonundan 4 mahalleye dönüşümlü olarak su verdiklerini ifade eden Kantaci, su verilememesinden ötürü yaşanacak bir salgın hastalıktan DİCLE EPSAŞ’ın sorumlu olacağını kaydetti.  

Kantaci, halkın daha fazla mağdur olmaması için uygulamanın en kısa sürede son bulması gerektiğini vurguladı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.