DİB'den HDP yürüyüşüne destek!

DİB'den HDP yürüyüşüne destek!

Vekilliklerin düşürülmesine karşı yürüyüşe destek: HDP hakkını kullanamazsa nefes alamayız.

Milletvekilleri Leyla Güven ile Musa Farisoğulları ve CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun vekilliklerinin düşürülmesi yönündeki kararın ardından Ankara’ya yürüyüş düzenleyeceğini açıklayan HDP’ye Demokrasi İçin Birlik’ten (DİB) destek geldi.

15 Haziran’da Edirne ve Hakkari’den başlayıp, 20 Haziran’da Ankara’da sonlandırılacağı açıklanan yürüyüşle ilgili bir açıklama yapan DİB, “Muhalefetin her türlü itirazını ve bu itirazların toplumsallaşmasını engellemeyi bir beka sorunu haline getiren iktidar, üst düzey yöneticilerinin ağzından yürüyüşü yaptırmama niyetini ortaya koydu.  Böylelikle her türlü toplumsal itirazı daha doğmadan bastırmaya, dizini boğazına dayadığı toplumu nefes alamaz hale getirmeye çalışıyor” dedi.

Açıklamanın devamında şöyle denildi:

“Eğer bu ülkenin hâlâ bir anayasası varsa, herkes, önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir. (Anayasa madde 34) Devletin görevi, temel hak hürriyetleri hukuk devleti ve adalet ilkeleriyle bağdaşmayacak surette sınırlayan siyasal, ekonomik ve sosyal engelleri kaldırmaktır. (Anayasa Madde 5) Meclisin 3. Partisi olan HDP’nin anayasal hakkını kullanması engellenemez. Bizler bu ülkenin demokrasi, barış, eşitlik, özgürlük içinde yaşamak isteyen yurttaşları olarak, anayasal hak ve özgürlüklerimizi kullanmak ve korumak için mücadeleye kararlı olduğumuzu açıklıyoruz.

Demokrasi İçin Birlik olarak, bütün demokrasi güçlerini ve muhalefet partilerini, anayasanın güvencesi altındaki temel hak ve özgürlükleri çiğnemeyi yönetim biçimi haline getiren iktidarın anti demokratik uygulamalarına ilkesel bir tutumla karşı çıkmaya çağırıyoruz. HDP anayasal hakkını kullanamazsa çiğnenen hepimizin hak ve özgürlükleri olacaktır. İktidarın dizi giderek artan hak tanımaz ve anayasa aykırı tutumlarla boğazımızdayken hiçbirimizin nefes alması mümkün değildir.”

Etiketler : ,
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.