Dersim HES'e karşı yürüdü

Dersim HES'e karşı yürüdü

Çemişgezek ilçesinde yapımı planlanan ve geçtiğimiz günlerde Bakanlar Kurulu tarafından yapılacağı alan için acele kamulaştırma kararı alınan Tağar Regülatörü ve HES projesi ilçede toplumun tüm kesimlerinin tepkisiyle karşılandı.

DERSİM - Çemişgezek ilçe merkezinden geçen Tağar Çayı üzerinde yapımı planlanan Tağar Regülatörü ve HES’in ilçede bulunan Urartular’dan kalma İn Delikleri, 1800’lü yıllarda Yusuf Ziya Paşa tarafından Ova köyleri ile bağlantıyı sağlamak amacıyla yaptırılan tarihi Tağar Köprüsü, yaban hayatı ile endemik bitki türlerini de etkileyeceğini belirten ilçe sakinleri protesto yürüyüşü gerçekleştirdi.

3 bin nüfuslu ilçede düzenlenen protesto yürüyüşü nedeniyle esnaf kepenk açmadı. Tağar Regülatörü ve HES’in yapılacağı alanda toplanan grup, buradan “Tağar Özgürdür Özgür Akacak” sloganıyla davul zurna eşliğinden Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüdü. Meydanda Çemişgezekliler adına Tağar Çayı Dayanışma Platformu Sözcüsü Hakan Gökalp bir açıklama yaptı. Yapılması planlanan Regülatör ve HES’e tepki gösteren Gökalp, "Son yıllarda hayat kaynağımız, can suyumuz olan Tağar Çayı üzerinde kirli bir oyun oynanmaktadır. Binlerce yıldan beri özgür akıp, özgürlük veren Tağar, demir borulara, tünellere hapsedilerek HES adı altında başka yere taşınmak istenmekte, tarih ve doğanın kaynaştığı Tağar Vadisi yok edilmeye çalışılmaktadır. Önünden çay akmayan, patlayıcı ve iş makineleriyle zarar gören bir İn Delikleri, altından su akmayan Tağar Köprüsü tarih ve doğa ahenginin bozulması demektir. Dünyada, dağa keçileri ile insanların bir arada yaşadıkları tek örnek Çemişgezek’tir" dedi.

Yapılmak istenen HES’in bütün ilçe sakinleri tarafından istenmediğine vurgu yapan Gökalp, "Çemişezekliler, AK Parti'lisi, CHP’lisi, MHP’lisi, BDP’lisi, Alevi'si, Sünni'si, Kürt'ü, Türk'ü, Şavaklısıyla HES’e karşı bir aradadır. Çünkü Tağar hepimizindir. Tağar bizim can suyumuzdur. Tağar için mücadele etmek bizim için onurdur" diye konuştu.

Açıklamanın ardından davul zurna eşliğinde çektikleri halaylarla HES’i protesto eden Çemişgezekliler daha sonra sessizce dağıldı.

Protestoya katılan ilçe sakinleri de hayat damarları olarak ifade ettikleri Tağar Çayı’nda HES istemediklerini ifade etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.