Depremde 35 kişinin hayatını kaybettiği binayla ilgili iddianame

Depremde 35 kişinin hayatını kaybettiği binayla ilgili iddianame

Apartmandaki pastanenin yetkilisi olan iki firari sanık ile pastanedeki tadilatı organize eden tutuklu sanık hakkında 35 kez “olası kastla kasten öldürme” ve “olası kastla kasten yaralama” suçlarından 700 yıl 4 aydan 876 yıl 6 aya kadar hapis istendi.

Maraş’taki 6 Şubat depremlerinde 35 kişinin yaşamını yitirdiği 10 katlı Ezgi Apartmanı'nın yıkılmasına ilişkin ikisi tutuklu, biri tutuksuz, ikisi firari 5 sanık hakkında iddianame hazırlandı.

Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığınca merkez Onikişubat ilçesinde yıkılan binanın müteahhidi, apartmanın fenni mesulü, apartmanda faaliyet gösteren pastanenin iki yetkilisi ve apartmandaki tadilatı organize eden olmak üzere 5 sanık hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı.

Savcılıkça hazırlanan iddianame, Kahramanmaraş Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi.

“Olası kast” suçlaması

İddianamede, sanıklardan apartmanda faaliyet gösteren pastanenin yetkilisi firari sanıklar S.K. ve M.P. ile pastanedeki tadilatı organize eden tutuklu sanık E.D. hakkında 35 kez "olası kastla kasten öldürme" ve "olası kastla kasten yaralama" suçlarından 700 yıl 4 aydan 876 yıl 6 aya kadar, tutuksuz sanık apartmanın müteahhidi Y.A. ve tutuklu sanık fenni mesulü M.T. hakkında da "bilinçli taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma" suçundan 8 aydan, 22 yıl 5 aya kadar hapis cezası talep edildi.

Bilirkişi raporları

Enkazda yapılan bilirkişi incelemesine ait raporlar, karot ve demir numune analizleri ile tutanaklarının yer aldığı iddianamede, depremin ardından ölüm ve yaralanmanın meydana geldiği binanın durumunun tespiti için Cumhuriyet Başsavcılığınca görevlendirilen bilirkişi heyetince inceleme yapıldığı, binanın kolon ve kirişlerinden karot ile demir örneklerinin alınarak muhafaza edildiği aktarıldı.

İnşaat ve jeoloji mühendislerinden oluşan bilirkişi heyetince hazırlanan raporların Karadeniz Teknik Üniversitesi öğretim görevlilerinden oluşan 7 kişilik heyete tevdi edildiği belirtildi.

Fazladan bir asansör ve ilave kat

İddianamede, onaylı mimari projesinde 1 asansörün olduğu görülürken enkaz alanında yapılan incelemede 2 bölgede asansör imalatında kullanılan parçalara rastlanıldığına işaret edildi.

İddianamede, şu bilgilere yer verildi:

“Analizler öncesi elde edilen sonuçlar, yapı ruhsatından binanın yapımına 1996 yılında başlandığı anlaşılmaktadır. Dosya kapsamında binaya ait mimari, statik ve tesisat projeleri ile statik hesap raporu bulunmaktadır. Soruşturma konusu binanın Google Earth'ten elde edilen görüntüleri detaylı incelendiğinde, çatı katının kullanımda olması soruşturma konusu binanın projesinden farklı olarak ilave bir kata sahip olduğunu göstermektedir.

Ayrıca, binanın Hacı Ali Özal Caddesi'ne bakan tarafında bulunan kısmında, projede üst zemin katta girişi ve alt zemin katta bodrumu bulunması gereken dükkanın girişinin alt zemin kattan yapıldığı ve apartmanın Hacı Ali Özal Caddesi'ne bakan tarafının toprak kotunun projeden farklı olduğu tespit edilmiştir. Dosyadaki belge ve bilgilerden, yıkılan binanın donatı tipinin proje verileriyle uyumlu olmadığı tespit edilmiştir.”

“Yönetmelik ve imar kanununa yeterince uyulmadı”

Yıkılan binanın mevcut taşıyıcı elemanlarının donatı detaylandırmasında kolon ve perde duvarların etriye aralıkları, kanca özellikleri ve bindirme boyları gibi alanların yetersizlikler olduğu ifade edilen iddianamede, şunlar aktarıldı:

"Ezgi Apartmanı için tarafımıza teslim edilen dosyada zemin etüt raporu bulunmamaktadır. Sonuç olarak, soruşturma dosyası üzerinden yapılan inceleme, değerlendirme ve elde edilen bulgular neticesinde, söz konusu binada projelendirme, yapım ve iş bitimi aşamalarında afet bölgelerinde yapılacak yapılar hakkında yönetmelik ve imar kanunu esaslarına yeterince uyulmadığı görülmüştür. Statik proje müellifi, yapım sorumlusu müteahhit, fenni mesul, Kervan Pastanesinde yapılan izinsiz ve projesiz tadilatlardan sorumlu kişiler asli kusurlu olduğu görüş ve kanaatine varılmıştır.”

Binanın yıkılmasında “domino etkisi”

İddianamede aska katın durumuna da dikkat çekildi:

“Tüm dosya kapsamında, pastanede yapılan tadilatlarda binanın statiğini etkileyecek ve binanın taşıyıcı unsurlarına zarar verecek şekilde havalandırma tesisatının perde duvarla boşluk açılarak çıkarıldığının, zemin ve asma kat arasında bulunan 40 santimetre çapındaki fretli kolonun kesildiğinin, işyerinin servis amaçlı kullandığı asansör için +30 kotundaki tabliyede statik ve mimari projede bulunmayan bir boşluk açıldığının sabit olduğu…

Binanın birden fazla taşıyıcı unsuruna zarar verilmesinin depremin etkisiyle yapıda domino etkisi yaratarak binanın yıkılmasına neden olmasının kuvvetle muhtemel olduğu, zira kolon, kiriş, perde beton, döşeme gibi binanın taşıyıcı unsurlarının birbirine bağlı olduğu anlaşılmıştır.

Bu taşıyıcı unsurlardan bir veya birden fazlasına zarar verilmesi zincirleme olarak diğer taşıyıcı unsurların da zarar görmesine neden olabileceği, somut olayda da Kervan Pastanesi tarafından birden çok sayıda taşıyıcı unsura zarar verildiği yapılan soruşturma sonucunda belirlenmiştir.”

Sanıklar, suçlamaları reddetti.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.