Dekan Tarhanlı ve akademisyenlere gözaltı

Dekan Tarhanlı ve akademisyenlere gözaltı

Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Betül Tanbay ve Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turgut Tarhanlı ile çok sayıda öğretim üyesi sabah 06.00'da gözaltına alındı.

Polisin bu sabah düzenlediği operasyonla çok sayıda akademisyen ve Anadolu Kültür A.Ş. yöneticileri gözaltına alındı.

Prof. Dr. Betül Tanbay ve Prof. Dr. Turgut Tarhanlı’nın da aralarında bulunduğu akademisyenler sabah 06.00’da evlerine düzenlenen polis baskınlarıyla alınarak emniyete götürüldü.

Tarhanlı için 4 günlük gözaltı süresi verildiği öğrenildi.

1 yıldan uzun süredir tutuklu bulunan ve iddianamesi hâlâ hazırlanmayan Osman Kavala’nın yöneticisi olduğu Anadolu Kültür’ün Yönetim Kurulu Başkanvekili Yiğit Ekmekçi, Yönetim Kurulu Üyesi Ali Hakan Altınay, Genel Koordinatörü Asena Günal ve danışmanlar Çiğdem Mater ile Meltem Aslan da gözaltına alınanlar arasında.

Sinema yapımcısı Çiğdem Mater’in film çekimi için gittiği Kaş’ta kaldığı otelden alındığı, karakolda tutulduğu ve akşam saatlerinde İstanbul’a getirileceği belirtiliyor.

PROF. DR. TURGUT TARHANLI KİMDİR?

1956 İstanbul doğumlu olan Prof. Dr. Turgut Tarhanlı, 1979 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Lisansüstü çalışmalarını İstanbul Hukuk ve New York University School of Law’da sürdürdü. 1990 yılında Kamu Hukuku alanında Hukuk Doktoru (Ph.D.) ünvanını aldı. 1999-2000 öğretim yılından itibaren İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde öğretim üyeliğini sürdürüyor. Tarhanlı aynı zamanda Helsinki Yurttaşlar Derneği’nin kurucularından ve yönetim kurulu üyesi. 1995 yılında, Uluslararası Af Örgütü’nün, Türkiye’de yeniden canlandırılması için yapılan girişimde kurucu yerel grupta yer aldı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Mezunlar Derneği’nin kurucularından ve yönetim kurulu üyesi. American Society of International Law’un uluslararası üyesi. 2002 yılında profesör unvanını alan Tarhanlı’nın gazetelerde çok sayıda makalesi yayınlandı. Prof. Dr. Turgut Tarhanlı, İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde Uluslararası Hukuk ve İnsan Hakları Hukuku dersleri veriyor ve İnsan Hakları Araştırma Merkezi Başkanlığı yapıyor.

TANBAY ERDOĞAN’LA GÖRÜŞEN HEYETTEYDİ

Boğaziçi Üniversitesi Matematik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Betül Tanbay aynı zamanda Avrupa Matematik Topluluğu’nun başkan yardımcısı… Tanbay, Gezi Parkı eylemleri sırasında dönemin başbakan Tayyip Erdoğan’la görüşen heyetin içindeydi. Tanbay, Osman Kavala’nın başkanı olduğu Anadolu Kültür Derneği’nin de üyesi… (Duvar)

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.