DBP'nin yeni Eş Genel Başkanları Uçar ve Bayındır oldu

DBP'nin yeni Eş Genel Başkanları Uçar ve Bayındır oldu

DBP’nin 6'ncı Olağanüstü Kongresi'nde yapılan seçimlerde, Çiğdem Kılıçgün Uçar ve Keskin Bayındır yeni Eş Genel Başkanlar olarak seçildi.

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), 6’ncı Olağanüstü Kongresi’ni Ankara Dünya Ticaret Merkezi’nde gerçekleştirdi. Kongre Divan Eşbaşkanlığı'na Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) milletvekilleri Gülderen Varlı ve Vezir Coşkun Parlak seçildi.

Kürt halkının faşizme karşı mücadele ettiğini söyleyen DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, "Kürtlere yönelik her türlü yola başvuran devlet, Kürtlere boyun eğdiremedi. Biz geleceğimiz için mücadele ediyoruz. Bu mücadele Kürt halkının özgürlüğüdür. Nerede olursak olalım halkımızla birlikte bu mücadeleyi vereceğiz. DBP bugün cezaevlerinde direnen ve Kürt halkının dili, özgürlüğü için mücadele edenlerin yanındadır. Kürt halkı ve önderliğine uygulanan tecride karşı her alanda mücadele edeceğiz. Sayın Öcalan ve Kürt halkı özgür olana kadar bu böyle devam edecek. Mutlaka özgürlük kazanacağız” diye belirtti.

DBP’nin 30 yıllık mücadele birikimi olduğunu ifade eden DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır ise, “DBP bundan sonra da geçmişinde aldığı güç ve yolla devam edecek. Her alanda mücadelemiz sürdüreceğiz. Öcalan üzerinde büyük bir tecrit uygulanıyor. Biz DBP olarak bu tecridi kırmaya kararlıyız. Bugün kapitalist devletler Kürtleri bitirmek yok etmek istiyorlar. Bundan dolayı Kürt ulusal birliği için mücadele edeceğiz. Bu sorumluluklarımız yerine getireceğiz" ifadelerini kullandı. 

Partinin 5 Kasım'da Diyarbakır'da gerçekleştirdiği konferansta Eş Genel Başkanlık görevi için önerilen Çiğdem Kılıçgün Uçar da kongrede konuştu. Uçar, " Türkiye’deki rejim değişikliğinin belirleyeni Kürt sorunudur. Tecridi sadece bir hukuksuzluk olarak nitelendirmek yetersiz kalacaktır. Bu bir devlet politikasıdır. Türkiye’de eşitlik mücadelesi veren herkesi 18 Kasım’da gerçekleşecek Gemlik Yürüyüşü'ne davet ediyoruz." ifadelerini kullandı. 

Konuşmaların ardından faaliyet ve mali raporlar okundu. Ardından seçime gidildi.

Partinin Merkez Yürütme Kurulu üyeleri seçildi. Partinin yeni Eş Genel Başkanları da Çiğdem Kılıçgün Uçar ve Keskin Bayındır oldu. 

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.