Davutoğlu’ndan partilere anayasa çalışmalarına devam çağrısı

Davutoğlu’ndan partilere anayasa çalışmalarına devam çağrısı

Başbakan Davutoğlu, Anayasa Mutabakat Komisyonu’na dair gelişmelere ilişkin, “Bütün siyasi partilere, bu çalışmaların devamı yönünde çağrıda bulunuyorum ve her konunun konuşulabileceği bir çerçeveyi masada tutmamız gerektiğini ifade ediyorum” dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu toplantısında konuştu.

Anayasa Mutabakatı Komisyonu, dün yapılan 5 saatlik toplantı sonrasında TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın “Komisyon nihayete erdi” demesi sonrası dağılmıştı.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Davutoğlu, komisyondaki partilere “anayasa çalışmalarına devam” çağrısı yaptı.

Davutoğlu’nun konuşmasından satırbaşları şöyle:

‘Ön şart öne sürmeden gayrt göstermeliyiz’

“Anayasa görüşmelerinde ön şart sunulmaması gerekir. Şu konu masada olsun ya da olmasın demedik. Bu nedenle dünkü gelişmeden sonra yaptığımız değerlendirmeyle bu çalışmaların devamı mahiyetinde AK Parti olarak ekibimizle birlikte komisyonda yer almaya devam edeceğimizi ifade ettik

“Bir kez daha bütün siyasi partilere bu çalışmaların devamı yönünde çağrıda bulunuyorum ve ön şart olmaksızın her konunun konuşulabileceği bir çerçeveyi masada tutmamız gerektiğini ifade ediyorum. Sayın Meclis Başkanımızdan da başlattığı bu güzel teşebbüsü devam ettirme yönünde iradesini sürdürmesini rica ediyorum.

“Bir masa etrafında her türlü siyasi bir fikri tartışmak ve uzlaşı ile bir anayasayı siyasi ve sosyal hayatımıza kazandırmak hepimizin görevi. Yeni anayasa için ön şart öne sürmeden gayrt göstermeliyiz. Türkiye’de her şeyi konuşabilmeli, tartışabilmeliyiz.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.