1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Cumhurbaşkanlığı’ndan ‘Hitler Almanyası’ açıklaması
Cumhurbaşkanlığı’ndan ‘Hitler Almanyası’ açıklaması

Cumhurbaşkanlığı’ndan ‘Hitler Almanyası’ açıklaması

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın üniter sistemli başkanlıkla ilgili olarak, “Üniter sistemli başkanlık baktığımızda var. Hitler Almanyasına baktığımızda da bunu görürsünüz,” ifadeleri ile ilgili olarak Cumhurbaşkanlığı’ndan bir açıklama yapıldı.

A+A-

Cumhurbaşkanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suudi Arabistan ziyareti dönüşünde ifade ettiği “Hitler Almanyası” benzetmesi ile ilgili bir açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kullandığı “Hitler Almanyası” benzetmesinin bazı haber kaynakları tarafından açıkça çarpıtılarak ve tam tersi bir mana verilerek kullanıldığı ifade edildi.

Açıklamada, basın toplantısında Erdoğan’ın altını çizdiği üç noktanın şunlar olduğu vurgulandı:

“* Başkanlık sistemi üniter devletlerde de olur. Başkanlık sistemi, federalizme dayanmak zorunda değildir.

* Hem parlamenter hem de başkanlık sisteminde esas olan, adalet ilkesinin uygulanması ve halkın beklentilerinin karşılanmasıdır.

* İster parlamenter ister başkanlık modeli olsun, sistem kötüye kullanıldığında, Hitler Almanyasında olduğu gibi ortaya felaketle sonuçlanan kötü yönetimler çıkabilir. Ne parlamenter sistem ne de başkanlık sistemi, bu tür sonuçların ortaya çıkmasına tek başına engel olamayabilir. Önemli olan millete hizmet eden adil bir yönetim tarzının benimsenmesidir.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, bu hususların altını çizmek için Hitler Almanyası örneğini daha önce de verdiği ifade edilen açıklamada, bazı basın kuruluşlarının “Erdoğan, etkili başkanlık sistemine örnek olarak Hitler Almanyasını gösterdi” şeklinde haber yapmasının tarafsız ve dürüst habercilik ilkeleriyle asla bağdaşmadığı kaydedildi.

Açıklamada, “Böyle bir benzetme söz konusu değildir. Holokostu ve antisemitizmi, İslamofibiyle beraber bir insanlık suçu olarak ilan eden Sayın Cumhurbaşkanımızın ifadelerinin Hitler Almanyasına olumlu bir gönderme gibi yansıtılmaya çalışılması kabul edilemez,” denildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.