‘Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın saatlik maliyeti 148 bin TL'

‘Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın saatlik maliyeti 148 bin TL'

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz'ın bütçe görüşmelerinde yaptığı açıklamayla başlayan Meclis'in saatlik çalışma maliyeti tartışmalarına tepki göstererek Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin saatlik maliyetinin 148 bin TL olduğun

Emir, yaptığı açıklamada Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz'ın bütçe görüşmeleri sırasında Meclis'in yılda 150 gün, günde 10 saat çalıştığını varsayarak "Meclisin 1 saatlik çalışması 600 bin lira maliyet getiriyor. Geç kalan kanunların ülkeye getirdiği maliyetleri hiç saymıyorum, dolaylı maliyetleri saymıyorum. Bütün siyasi partilerle birlikte Meclisi daha iyi çalıştırma açısından iç tüzük konusunu ele almalıyız diye düşünüyorum" açıklaması yaptığını anımsattı.

'SON VERMEYİ AMAÇLADIKLARI PARLAMENTER SİSTEMİ TARTIŞMAYA AÇMAK İSTEDİ'

Yılmaz'ın yaptığı bu 'talihsiz' açıklamayla Meclis'e hakaret ettiğini ifade eden Emir, "Milletin iradesinin yansıdığı Meclis'in bir saatlik çalışmasının 600 bin TL olduğunu ifade ederek, son vermeyi amaçladıkları parlamenter sistemi bu yolla tartışmaya açmak, Meclis'i değersizleştirmek istemiştir. Niyet kötü olunca hesap da yanlış oluyor sonuçta. Bakan Yılmaz'ın hesabına başka bir açıdan bakarsak her şey daha iyi ortaya çıkacaktır. Hangi kalemleri dikkate alarak böyle bir maliyet buldu bilmiyorum ama bilinen net gerçek; TBMM'de, Bakan Yılmaz'ın da içinde bulunduğu milletin seçtiği 550 milletvekilinin görev yaptığı ve Yılmaz'ın çıkardığı 600 bin TL'yi böldüğümüzde vekil başına saatlik bin 90 lira düştüğüdür" dedi.

'KAMUOYU TÜRKİYE'DEKİ KARA DELİĞİN NEREDE OLDUĞUNU ANLASIN'

Aynı maliyet hesabının Ankara Beştepe'de bulunan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi için de yapılabileceğini vurgulayan Emir, "İsterseniz bu maliyeti bir de tek kişiye hizmet edilen ‘Kaçak Saray'daki maliyetle kıyaslayalım ki tüm kamuoyu, Türkiye'deki büyük ‘kara deliğin' nerede olduğunu çok iyi anlasın" dedi.

'CUMHURBAŞKANI 148 VEKİLE DENK GELİYOR'

Cumhurbaşkanlığı için bu yıl 434 milyon TL'lik bütçe ayrıldığını, güne bölündüğünde ise sarayın günlük maliyetinin 1 milyon 189 bin TL, 8 saat mesai esas alındığında saatlik maliyetin 148 bin 630 TL olduğunu ifade eden Emir, "Bir vekil için saatlik bin 90 TL harcama yapılıyorken, Recep Tayyip Erdoğan için saatlik harcama miktarı 148 bin 630 TL. Yani Recep Tayip Erdoğan yaklaşık 148 vekile denk geliyor" dedi.

'BU YILKİ ÖDENEK DE YETMEYECEKTİR'

Cumhurbaşkanlığı için geçen yıl ek ödenek çıkartıldığını ve geçen yılın 397 milyon lira olan ödeneğinin yıl ortasında 546 milyon liraya çıkartıldığını anımsatan Emir, şunları kaydetti:

"Tahmin edersiniz ki bu yılki ödenek de yetmeyecek ve 600 milyonu aşacaktır. 600 milyonu esas alırsak ‘Kaçak Saray'ın saatlik maliyeti tamı tamına 205 bin lira. AKP siyasetinin adı yolsuzluk, israf, yalan ve şiddettir. ‘Demokrasi bir tramvaydır, gittiğimiz yere kadar gider, orada ineriz" zihniyetiyle geldiğiniz bugünler gösterdi ki, sizler için ‘milli irade' devleti ele geçirene; ‘vesayet' kendi vesayetini kurana; ‘yoksul kardeşim' lüks hayat yaşayana; ‘yolsuzluk' kendiniz yapana; ‘israf' ‘İsraf Sarayları' kurana kadarmış." (Sputnik)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.