Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'Milli andımız İstiklal Marşı' mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'Milli andımız İstiklal Marşı' mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstiklal Marşı için 'milli andımız' ifadesini kullanarak "İstiklal Marşı'ndaki ruhu hep birlikte içselleştirmemiz büyük önem taşıyor" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ErdoğanDevlet Övünç Madalyası Tevcih Töreni'nde açıklamalarda bulundu.

Burada sözlerine "Ülkeleri için gözlerini kırpmadan ölen şehitlerimizin yakınlarıyla, gazilerimize Devlet Övünç Madalyası takdim etmek için bir aradayız. Hiç şüphesiz şehitlerimiz ve gazilerimiz en büyük mükâfatı Rabbimiz nezdinde alacaktır. Şehit yakınlarımızın ve gazilerimizin milletimizin gönlündeki müstesna yeri de her şeyin üzerindedir" diye başlayan Erdoğan, şöyle devam etti:

  • "Yurdu yaşatmak için kendi hayatlarından vazgeçen kahramanlarımız sayesinde alnımız ak, başımız dik şekilde geleceğe yürüyoruz. Aldığımız nefesi bile çok grenler ordularla, sinsi tuzaklarla üzerimize geldiler. Haçlı seferlerinden İstiklal Savaşımıza kadar mücadele ettik. Hala bazıları anlamamakta ısrar etse de milletimizin coğrafyamızdaki bin yıllık varlık yokluk mücadelesinin ta kendisidir.

'BELGESELLERDE ASLANLAR VE SIRTLANLARIN İLİŞKİSİNİ GÖRMÜŞSÜNÜZDÜR'

  • Biz bu mücadelede en küçük gevşeklik gösterdiğimiz gün Sevr'den beter dayatmalarla karşımıza çıkacaklardır. Bugün karşımıza çıkamıyorlarsa, her alanda sahip olduğumuz güç sayesindedir. Belgesellerde aslanlar ve sırtlanların ilişkisini görmüşsünüzdür. Aslan güçlüyse sırtlanlar etraflarında dolaşır ama bir şey yapamaz. Kuyruğunu kıstırıp gider. Aslan zayıf düştüğü an tüm sırtlanlar tepesine çöker, lime lime ederler. Türkiye güçlü olmak mecburiyetindedir. Vazgeçmeksizin Türkiye olacağız. Tek millet diyerek 84 milyonun birliğini, beraberliğini ifade ediyoruz."

'İSTİKLAL MARŞI'NDAKİ RUHU HEP BİRLİKTE İÇSELLEŞTİRMEMİZ BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR'

Selçuklu'nun da, Osmanlı'nın da içerideki bölünmeler nedeniyle yıkıldığını belirten Erdoğan, "Bugünkü devletimizin de aynı akıbete duçar olmasına izin vermeyeceğiz. Uzunca bir süredir tekrarladığımız Rabiamızın gerisindeki mana budur" ifadesini kullandı. Erdoğan, İstiklal Marşı için 'milli andımız' nitelemesi yaptığı açıklamasına şöyle devam etti:

  • "İstiklal Marşı'nın her bir kelimesi, her bir satırı bize verdiğimiz mücadelenin tarihi önemini anlatan mesajlarla doludur. Aynı zamanda Milli Andımız olan İstiklal Marşımız niçin birlik olmamız, niçin devletimizi güçlendirmemiz gerektiğini anlatıyor. İstiklal Marşı'ndaki ruhu hep birlikte içselleştirmemiz büyük önem taşıyor. Terörden darbeye kadar her yolu denediler ama yine milletimize diz çöktüremediler. Gelecekte de bu kirli emellerine ulaşamayacaklar."

Etiketler : , , ,
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.