Cumhurbaşkanı Erdoğan reform paketini 2 Mart'ta açıklayacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan reform paketini 2 Mart'ta açıklayacak

Yargıda reform yapılacağını duyuran Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan İnsan Hakları Eylem Planı'nı 2 Mart'ta açıklayacağı öğrenildi

Reform gündemi kapsamında Adalet Bakanlığı'nın hazırladığı İnsan Hakları Eylem Planı'nın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından 2 Mart'ta Beştepe'de düzenlenecek yeni atanan hâkim ve savcıların kura töreninde açıklanacağı belirtildi.

Haber Türk'ten Fevzi Çakır'ın haberine göre 2 Mart’ta Beştepe’de HSK tarafından kısa bir süre önce mesleğe kabulleri yapılan avukatlıktan geçen 9. dönem adli yargı hâkim ve savcı adayları ile 14. dönem idari yargı hâkim adayları için kura töreni düzenlenecek. Bu törene Cumhurbaşkanı Erdoğan da katılacak.

Erdoğan o konuşması esnasında Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan İnsan Hakları Eylem Planı'nı da açıklayacak. Adil yargılanma hakkının güçlendirilmesi, özel hayatın güvence altına alınması, mülkiyet hakkının daha etkin korunması gibi konularda önemli düzenlemeler içeren İnsan Hakları Eylem Planı 9 amaç, 49 hedef ve 374 faaliyetten oluşuyor.

Eylem planın açıklanmasının ardından yeni yargı reformu paketi kısa bir süre içerisinde Meclis’e sevk edilecek. Düzenlemelerin bir kısmı da idari tasarruflar yoluyla hayata geçirilecek...

Eylem planında, devletin bireylerin hak ve hürriyetlerini koruma görevine vurgu yapılıyor. Hak ve hürriyetleri koruma altına alacak yasal düzenlemeler yer alıyor. Taslakta hukuki öngörülebilirlik ve şeffaflık, adil yargılanma hakkının güçlendirilmesi, özel hayatın güvence altına alınması, mülkiyet hakkının daha etkin korunması gibi başlıklar dikkat çekiyor.

Etiketler : ,
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.