Cizre’nin Ulaş Köyünde Kuduz Salgını

Cizre’nin Ulaş Köyünde Kuduz Salgını

Şırnak’ın Cizre ilçesine bağlı Ulaş köyünde kuduz salgınının tespit edilmesi üzerine köy 6 ay süreyle karantina altına alındı.

Cizre Kaymakamlığı’ndan yapılan açıklamada, “23 Mayıs 2014 tarihinde Ulaş köyünde bir vatandaşımızın ve serbest veteriner hekimin şifahi talebi üzerine hayvanını kontrol için İlçe Tarım Müdürlüğü ekipleri tarafından gidildiğinde hayvanın kuduz hastalığı klinik belirtileri göstermesi üzerine 10 gün süre ile kapalı bir yerde müşahede altına alınmıştır. 26 Mayıs 2014 tarihinde hayvan ölmüştür. Hayvanın ölmesi üzerine veteriner hekimlerimizce ölen hayvandan alınan örnek, kesin tanı için 27 Mayıs 2014 tarihinde Elazığ Veteriner Kontrol Araştırma Enstitüsü’ne gönderilmiştir. Enstitü Müdürlüğü laboratuar analizi sonucunda kuduz hastalığı pozitif çıkmıştır. Bu nedenle 28 Mayıs 2014 tarihinde komisyon, 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu’nun 4. maddesi ile Hayvan Sağlığı ve Zabıtası Yönetmeliği’nin 119.maddesi gereğince Kaymakam Şenol Koca başkanlığında üyelerin iştirakiyle toplanarak aşağıdaki kararları almıştır. İnsanlarda şüpheli ısırık vakalarının Sağlık Grup Başkanlığı’nca gerekli tedavi, aşılama ve kontrollerin yapılmasına, köyün söz konusu kanun gereği 6 ay süreyle kordona alınmasına, hayvan giriş ve çıkışlarının kordon kalkana kadar 6 ay süreyle yasaklanmasına, sahipsiz kedi ve köpeklerin itlaf edilmesine, kuduz şüphesi olan hayvanların imha edilmesine ve hayvan hastalıklarında Tazminat Yönetmeliği’ne göre işlem yapılmasına; ancak şüpheli hayvanların sahipleri hayvanlarının öldürülmesine rıza göstermez ise kuduz aşısı ile tedavi altına alınmak şartıyla hayvan nevilerine göre bu yönetmelikte belirtilen karantina süresince masrafları hayvan sahibine ait olmak üzere karantinaya alınmasına, köyün giriş ve çıkış yoluna tabela asılmasına (Kuduz Risk Alanı), hastalıkla ilgili 5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu’na uygun olarak gerekli idari ve fenni tedbirlerin alınmasına, kararlarının birer suretinin üye kurum ve kuruluşlarına gönderilmesine, kararların uygulanmasına, gerekli işlemlerin yapılmasına oy birliği ile karar verilmiştir. İlgili tedbirleri içeren komisyon kararı İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, çevre ilçe kaymakamlıkları (Silopi, İdil ve Güçlükonak), Belediye Başkanlığı, İlçe Jandarma Komutanlığı, İlçe Emniyet Müdürlüğü, Toplum Sağlığı Merkezi’ne ve Ziraat Odası Başkanlığı kurumlarına bildirilmiştir” denildi.

Ölen hayvanın ise numune alınmasının ardından Ulaş köyünde muhtarlık ve belediye ekiplerince 3 metre derinliğinde açılan çukura üzerine sönmemiş kireç dökülerek gömüldüğü belirtildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.