Cizre'de 1 kişi daha yaşamını yitirdi

Cizre'de 1 kişi daha yaşamını yitirdi

Cizre'nin Sur Mahallesi'nde dünden bu yana 21 kişinin yaşamını yitirdiği yaralıların mahsur kaldığı bodrumda, 1 yaralı daha hayatını kaybetti. Bodrumda yaşamını yitirenlerin sayısı 22'ye çıkarken, 23 yaralı ise hala ambulans bekliyor.

Dcile Haber Ajansı'nın haberine göre, Cizre'nin Sur Mahallesi'nde bulunan bir binanın bodrum katına sığınan 45 yaralının bulunduğu binaya devlet güçleri operasyon düzenlemiş ve yaralılardan 20'si yaşamını yitirmişti.

Dün akşam saatlerinde de binadaki ağır yararlılardan kimliği öğrenilemeyen 1 kişi yaşamını yitirdi. Gece saatlerinde binadan son gelen bilgiye göre yaralılardan birisi daha yaşamını yitirirken, yaralılara dün geceden bu yana ulaşılamıyor. Yaralı sayısının 22'ye çıktığı binada 23 yaralı ölümle karşı karşıya. 

'Adım atılmazsa aileler ile birlikte mahalleye yürüyeceğiz'

HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, yaralıların içinde bulunduğu 3'üncü bodrumun Nusaybin Caddesi'ne çok yakın bir mesafede olduğunu ve bölgede iddia edildiği gibi çatışma gibi bir durumun da söz konusu olmadığını söyledi. Fakat diğer bodrumlarda olduğu gibi bölgeye ambulansların gidişinin yaratılan çatışma mizanseni ile engellenmeye çalışıldığını kaydeden Sarıyıldız, önümüzdeki saatlerde somut bir adım atılmaması durumunda yararlıların aileleri ile birlikte binaya doğru yürüyeceklerini söyledi. 

'İki binbaşı çatışma mizanseninin talimatını veriyor'

Aldıkları duyumlara göre Af Örgütü'nden temsilcilerin de bölgede bulunduğunu ve yaralıların alınması için Şırnak Valiliği ile görüştüklerini belirten Sarıyıldız, bu girişime rağmen de sonuç alınamadığını söyledi. Yine aldıkları duyumlara göre yaralıların bulunduğu binalara operasyon düzenleyenlerin başında bulunan iki binbaşının ambulansların mahalleye girişini engellediğini öğrendiklerini aktaran Sarıyıldız , "Bu binbaşılar ambulansların yanaştığı sırada emrindeki askerlere 'çatışma süsü yaratın ambulansların girişini engelleyin' şeklinde talimat verdiği duyumlarını aldık. Bu binbaşılar kendilerinden öncekiler gibi insanlık suçundan yargılanacaklar" dedi. 

'Yaralıların akıbetini derhal açıklayın'

Sarıyıldız, "Tüm dünyanın gözü önünde olan bir vahşet. Tüm ailelerin aklı yüreği oradaydı. Şimdi öyle anlaşılıyor ki oraya müdahale edilmiş. Orada 24 insan yaşıyordu. Bunların akıbetine dair derhal bir açıklama yapılması gerekiyor. Bunların gözaltında olduğuna dair herhangi bir bilgi yok. Çünkü aileler emniyeti aradığında gözaltında olmadıkları belirtiliyor" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.