Çin, Putin İle 400 Milyar Dolarlık Doğalgaz Anlaşmasını İmzalamadı

Çin, Putin İle 400 Milyar Dolarlık Doğalgaz Anlaşmasını İmzalamadı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Şanghay ziyareti sırasında ilan edilmesi beklenen 400 milyar dolarlık doğalgaz anlaşmasında imzalar atılamadı.

Çin medyasında yer alan haberlere göre, Gazprom ile Çin Ulusal Petrol Şirketi (CNPC) arasındaki müzakerelerde son aşamaya gelinmesine rağmen, fiyat konusunda süregelen uyuşmazlık giderilemedi. Rus yetkililer, Putin’in dün başladığı iki günlük resmi Çin ziyaretinde imzaların atılacağını dile getiriyordu. Ancak, bu yönde oluşan güçlü beklentiler, bugün akşam itibariyle boşa çıktı.

"YÜZDE 98 HAZIR’ DEMİŞTİ"

Rusya Enerji Bakanı Vekili Anatoly Yanovsky, ziyaret öncesi yaptığı açıklamada, söz konusu anlaşmanın tamamlanmaya yakın olduğunu belirterek, "Sözleşme yüzde 98 hazır" demişti.

Rusya doğal gazını ihraç eden Gazprom, halihazırda bu kategorideki gelirlerinin yüzde 80’ini Avrupa pazarından elde ediyor. Anlaşma imzalandığı takdirde, Gazprom’un 2018’den itibaren Çin’e yılda en az 38 milyar metreküp doğalgaz sağlaması bekleniyor. Söz konusu miktar, Çin’in gaz tüketiminin yaklaşık dörtte birine eşit bulunuyor.

Gözlemciler, Pekin yönetiminin, Batı yaptırımları nedeniyle eli zayıflayan Moskova’yı sıkıştırdığına dikkat çekti. Uzun süreden bu yana gaz fiyatına takılan müzakerelerde, Rus tarafının, Avrupa pazarı için geçerli yaklaşık 375 dolarlık birim satış fiyatını baz almak istediği biliniyor. Çinli müzakereciler ise, yüzde 20 dolayında daha ucuz Türkmenistan gazını referans gösteriyor.

ÇİNLİLER İNATÇI

Enerji ihtiyacının yüzde 70'ini kömürden karşılayan Çin, temiz enerjiye geçiş amacıyla doğalgaz tüketimini 2020 yılına kadar katlamayı hedefliyor. Buna karşın, Orta Asya ülkeleriyle sorunsuz seyreden gaz alışverişi ve ülkenin güneybatısında yürütülen devasa kaya gazı projeleri dolayısıyla, Çinlilerin Rus gazı konusunda aceleci olmadığı sanılıyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çinli mevkidaşı Xi Jinping'in resmi davetlisi olarak dün iki günlük Çin ziyaretine başladı. Putin, ziyareti çerçevesinde, Şanghay'da düzenlenen Asya'da İşbirliği ve Güven Arttırıcı Önlemler Konferansı Zirvesi’ne de katılıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.