Çığ altındaki kolberlerin aileleri: Çığlığımız duyulmuyor

Çığ altındaki kolberlerin aileleri: Çığlığımız duyulmuyor

İran sınırında meydana gelen çığ sonrası kendilerinden haber alınamayan kolberlerin yakınları, “Kimse çığlığımızı duymuyor. Çocuklarımızı bulun” çağrısı yaptı.

Van'ın Başkale ilçesinin İran sınırında 18 Ocak'ta yaşanan çığ felaketi sonrası kendilerinden haber alınamayan Molai Xudai, Firat Xudai, Bilen Ehmedi, Yaver Eslani ve Metin Eslani isimli kolberlere halen ulaşılamadı. Esenyamaç (Xaşkan) Mahallesi'ne bağlı Sualtı (Dirîşkê) mezrası kırsalında meydana gelen çığın altında kaldıkları belirtilen kolberlerin yakınları, düzelen hava koşullarına işaret ederek, yakınlarının bulunması çağrısı yaptı. 

FİRAT 17 YAŞINDA  

Kolberlerden Firat Xudai'nin annesi Perihan Xudai, çocuğunun 17 yaşında olduğunu aktararak, “Bu devletler neden çocuklarımızı o çığın altından çıkarmıyorlar” diye sordu. Çocuklarından 5 gündür haber alamadıklarına dikkati çeken anne Xudai, “Ölü ya da sağ olduklarını dahi bilmiyoruz. Yollara ve dağlara koyulup oğlumu bulmaya gideceğim. Firat'ım daha 17 yaşında. 5 gündür herhangi bir bilgi vermediler bize” dedi. 

Çığ bölgesine gitmek istediklerinde kendilerine engel çıkarıldığını belirten anne Xudai, “Bize 'size iyi haberler vereceğiz' diyorlar. Artık bir haber versinler. Sağ ya da ölü. Gencecik bedenlerin ne durumda olduğuna dair bir haberimiz olsun. Belki şimdi yaşıyorlardır” diye konuştu.  

‘CİĞERİMİZ YANIYOR’

Kayıp kolberlerden Yaver Eslani’nin annesi Hediye Eslani ise çocuklarının bulunması için yardım edilmesini istedi. Kendilerine izin verilmediğini ifade eden anne Eslani, “Ciğerimiz yanıyor. Kimse çığlığımızı duymuyor ve yardım etmiyor” diye seslendi.  

Kendilerinden haber alınamayan diğer kolberlerin yakınları da arama çalışmalarının başlatılmasını istedi. “2 devlet çocuklarımızı bulamıyorsa izin versinler biz bulmaya çalışalım” diyen aileler, “Allah’tan reva mı bu? Evlatlarımız bu soğukta bedenleri halen çığın altında. Yaşamıyorlarsa bile evlatlarımızın bedenlerini istiyoruz” dedi.

Etiketler : , , , ,
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.