CHP'nin Cizre izlenimleri: İnsanlar perişan

CHP'nin Cizre izlenimleri: İnsanlar perişan

Cizre'ye giden CHP heyetinden ön tespitler: Yanmış bodrumlarda insan parmaklarına ve omurgasına ait kemikler gördük. Çok sayıda kemik vardı.

Sokağa çıkma yasağı ardından Cizre’ye inceleme yapmak için giden CHP heyeti Cizre ile ilgili bir rapor hazırlıyor. Patlamamış mühimmatlar, insan kemikleri ile cesetlerin yandığı bodrum görüntülerinin yer aldığı rapor önümüzdeki hafta kamuoyu ile paylaşılacak. 

ALİ ŞEKER: ‘GEÇMİŞ OLSUN’ DEMEYE UTANDIK

CHP heyeti olarak Cizre’de incelemelerde bulunduklarını söyleyen CHP Milletvekili Ali Şeker gözlemlerini şöyle anlattı: “Yanmış bodrumlarda insan parmaklarına ve omurgasına ait kemikler gördük. Çok sayıda kemik vardı. Yanmış insan bedeninin parçaları maalesef hala orada duruyor. Bodrumlarda bulunan insan bedenlerinin parçaları yeterince toplanmamış. Cizre’de ağır silahların kullanıldığı bir ortam gördük. Aylardır PKK’nın oraya konuşlanıp hendek kazılması seyredilmiş. Bahane hazır edildikten sonra Cizre’de bir topyekün bir yıkım başlatılmış. Yıkımın arkasında Türkiye’yi bir iç savaşa götürecek olaylar yaşanmış. İnsanlar çok dertli, çok perişan durumda. Daha önce çığ ve deprem gibi afetlere tanıklık eden insanlardan biri, ‘ ben hem çığ felaketi hem de deprem felaketi gördüm. Bu afet değil, felaket.  Bu felaketi bize yaşatmaya kimsenin hakkı yok’ dedi. Daha önce Diyarbakır’da inceleme yaptığımızda bir vatandaş, ‘ne yapmaya çalışıyorlar, hepimizi PKK’nın yanına göndermeye mi çalışıyorlar?’ demişti. Aynı tepkiyi Cizre’de de gördük. Gördüklerimizden sonra oradaki vatandaşlara geçmiş olsun demeye utandık. İnsanlar enkazların içinde yatıyor. İnsanların evi yıkılmış. Kiralanacak ev yok. Cizre’de sağlam ev kalmamasına rağmen insanlar Şırnak’tan Cizre’ye göç etmeye hazırlanıyor. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak Cizre’deki yaralıların kurtarılması için parlamentoda sürekli çalışmalar yürütülmesini talep ettik. Maalesef kulaklar tıkandı. Ve o insanlar orada öldürüldü. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak HDP, MHP ve AKP’nin de içinde bulunduğu bir komisyon kurulmasını talep ediyoruz. Derhal PKK’da silahları bıraksın. Bu iş konuşularak çözülsün diyoruz.”

 SEZGİN TANRIKULU: CİZRE’YE KONTEYNIR GÖNDERİLMELİ

Cizre’deki incelemelerini rapor halinde önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşacaklarını söyleyen CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ise gözlemlerini şu şekilde aktardı: “Cizre’de kaç kişinin öldüğü yönünde elde bir veri yok. Böyle bir şey olabilir mi? Ölenlerin içerisinde kaç sivil var? Bu yönde de bir veri yok. Bize 240 kişinin hayatını kaybettiği yönünde bilgi verildi. Bu ölenlerin içerisinde 20 civarında sivilin olduğu kanaati hakim. Dün(önceki gün) Türkiye İnsan Hakları Vakfı’nın Cizre İrtibat bürosunu ziyaret ettik. O büroda patlamamış mühimmatlar vardı. Bunları kendi gözümüzle gördük. Cizre’den göç edenlerin büyük bir kısmı Cizre’ye geri döndü. Ancak bu insanların oturacak evleri yok. Hasar tespiti yapılırken bu insanlar nerede kalacaklar? Çok acil bir şekilde stoklarda bulunan konteynırların Cizre’ye gönderilmesi lazım. Kimsenin açıkta kalmaması lazım. Evleri yakılan yıkılan insanların gıda ihtiyaçlarının acilen giderilmesi lazım. Bunların hemen bu gün yapılması lazım. Cizre’de, Nusaybin’de Şırnak’ta bir daha böyle bir tablonun yaşanmaması lazım. Hendek ve barikatları kuranlar kurdukları hendek ve barikatları kaldırılması lazım.”

İDRİS EMEN / RADİKAL

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.