CHP’li Özel: 2021 zam ve vergi artışı yılı oldu

CHP’li Özel: 2021 zam ve vergi artışı yılı oldu

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, yeni yılla birlikte temel tüketim malzemelerine zam yapıldığını ve vergi artışlarının yaşandığını belirterek, “Vergi artışı ve zamlar, işçi, memur ve emeklilere yapılan maaş artışlarını bir ayda sıfırlamıştır” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, yeni yılla birlikte temel ihtiyaç malzemelerine yapılan zam ve vergi artışlarına ilişkin açıklama yaptı.

Doğalgaz, elektrik, şebeke suyu, trafik cezaları gibi farklı kalemlerde zam yapıldığını belirten Özel, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifasının ardından yeni ekonomik kadronun ekonomide reform söylemlerinde bulunduğuna dikkati çekerek, “Buna karşın 2021 yılı zam ve vergi artışı yılı oldu. Yoksulun ve dezavantajlı kesimlerine üzerine daha fazla yükün bindirildiği, yandaş iş adamlarına vergi istisna ve muafiyetlerinin hız kesmediği ancak vergilerin ve temel tüketim maddelerinin zamlandığı bir dönem yaşanmaktadır” dedi.

‘VERGİ ARTIŞI VE ZAMLAR MAAŞ ARTIŞLARINI BİR AYDA SIFIRLADI’

2021 yılının ilk aylarında, dolaylı vergilerin azaltılması, ödeme gücüne göre vergi alınması ve vergi sisteminin şeffaflaştırılması gibi taleplerin hükümet tarafından göz ardı edildiğini üst üste vergi zamları yapıldığını belirten Özel “Vergi artışı ve zamlar, işçi, memur ve emeklilere yapılan maaş artışlarını bir ayda sıfırlamıştır” ifadesini kullandı ve şunları kaydetti:
“Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarı boyunca ülkemizde yoksulların sayısı ve yoksulluğu artmış, bununla paralel olarak da ülkedeki zenginlerin sayısı ve zenginliği artmıştır. Bu siyasi bir tercihtir ve ekonomik politikaların sonucudur. Ülkenin bütün kaynaklarını betona gömen Adalet ve Kalkınma Partisi, yoksul halkı değil, 5’li müteahhit çetesini, bir avuç yandaşı güçlendirmek için her türlü çabayı göstermektedir. 
Özel, yeni yılda zam gören bazı ürünler ve vergi artışları hakkında şu bilgileri verdi:
• Trafik cezaları, Motorlu Taşıtlar Vergisi, harçlar ve pasaport bedeli – Yüzde 9,1
• Doğalgaz – Yüzde 6,1
• Şebeke suyu – Yüzde 7,1
• Elektrik – Yüzde 1 + Yüzde 1
• Köprü geçiş ücretleri – Yüzde 26
• Alkollü içkilerden alınan Özel Tüketim Vergisi – Yüzde 17
• Özel İletişim Vergisi – Yüzde 33
• Elektrikli araçlardan alınan Özel Tüketim Vergisi – Yüzde 40
• Gıda enflasyonu – Yüzde 18
• Üretici enflasyonu – Yüzde 26

‘YOKSULA DAHA FAZLA YÜK’

Yeni yılda trafik cezalarından harçlara, doğalgazdan elektriğe, sudan köprü ücretlerine birçok kalem zamlandığını belirten Özel şunları kaydetti: 
YANDAŞ İŞ ADAMLARINA İSTİSNA: 2021 yılında Osmangazi ve Yavuz Sultan Selim köprülerinden geçilse de geçilmese de vergi mükelleflerine çıkan toplam yük 2 milyar 623 milyon TL olarak hesaplanmaktadır. Bununla da yetinilmeyerek alkollü içkilerden alınan Özel Tüketim Vergisi yüzde 17, Özel İletişim Vergisi’ne yüzde 33, elektrikli araçlardan alınan Özel Tüketim Vergisi 4 kat artırıldı. Önceki damat Bakan Berat Albayrak’ın gönderilip ekonomi kadrosunun revize edilmesinin ardından ekonomide reform söylemleriyle girilen 2021 yılı zam ve vergi artışı yılı oldu. Yoksulun ve dezavantajlı kesimlerine üzerine daha fazla yükün bindirildiği, yandaş iş adamlarına vergi istisna ve muafiyetlerinin hız kesmediği ancak vergilerin ve temel tüketim maddelerinin zamlandığı bir dönem yaşanmaktadır.

ADİL DEĞİL: Cumhuriyet Halk Partisi olarak asgari ücretten vergi alınmaya devam edilmesi de dahil vergi sisteminin ciddi bir biçimde reforma tabi tutulması gerektiğini düşünüyoruz. Yoksul ve dezavantajlı kesimler ve çalışanların üzerine binen bir vergi yükü en başta adil değildir. Yoksulun üzerinde baskı kuran bu adaletsiz vergi sisteminin bir an önce değiştirilmesi gerekmektedir. Dolaylı vergilerin azaltılması ve herkesten ödeme gücü ilkesine göre vergi alınarak vergi adaletinin sağlanmasını ve vergi sisteminin şeffaflaştırılmasını öneriyoruz. Partimiz, herkesten gücüne göre vergi alınacağı, haksızlığa yol açan vergi muafiyet ve istisnalarının kaldırılacağı, vergi cennetlerine kaçırılan kazançların vergilendirileceği bir reformun ve bir vergi sisteminin sözünü vermektedir.

Etiketler : , , ,
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.