CHP'den sınava girecek öğrenciler için kanun teklifi

CHP'den sınava girecek öğrenciler için kanun teklifi

CHP, sınav giriş belgesini gösteren öğrencilerin toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanması için kanun teklifi verdi.

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş ve Eskişehir Milletvekili Gaye Usluer’in imzalarıyla TBMM’ye sunulan teklifle “Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından düzenlenen sınavların yapıldığı günlerde sınava katılan adayların sınav giriş belgelerini ibraz etmek şartıyla” toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanması hedefleniyor.

Teklifte 26 Eylül 2012 tarihli ve 28423 sayılı Resmi Gazete’de yürürlüğe giren adayların ve sınav görevlilerinin sınav binalarına giriş koşullarına ilişkin yönetmelik ile adayların “yanlarında her türlü delici ve kesici alet, ateşli silah, çanta, cüzdan, cep telefonu, saat, anahtarlık, kablosuz iletişim sağlayan bluetooth ve benzeri cihazlar ile kulaklık, kolye, küpe, bilezik, yüzük (alyans hariç), broş ve diğer takılar, her türlü plastik, cam eşya ve metal içerikli eşyalar, her türlü elektronik/mekanik cihaz ve her türlü müsvedde kâğıt, defter, ders notu, kitap, sözlük, dergi, gazete ve benzeri yayınlar, cetvel, pergel, açıölçer ve benzeri araçlar ile sınav binalarına girmesine izin verilmez. Sınavın yapıldığı bina içerisinde sınav sırasında ya da sınavdan sonra bu tür cihazları taşıdığı tespit edilen adayın sınavı geçersiz sayılır” ibaresi gerekçe gösterilerek sınava giren adayların sınavların yapıldığı günlerde sınav giriş belgelerini ibraz etmek şartıyla toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanması istendi.

SINAV GİRİŞ BELGESİNİ GÖSTERENLER ÜCRETSİZ YARARLANSIN

Sınava öğrencilerin tüm materyallerden yoksun olarak girdiği ifade edilen teklifte, öğrencilerin sınav günü toplu taşıma araçlarında sıkıntı çektiği belirtildi. Çoğu öğrencinin içinde kredi olan toplu taşıma kartlarını sınava girmeden önce atmak zorunda kaldığı dile getirildi.  

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.