CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel: Türkiye yolsuzlukla mücadelede tavsiyelere uymuyor

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel: Türkiye yolsuzlukla mücadelede tavsiyelere uymuyor

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel'den Dünya Yolsuzluk Günü mesajı: Türkiye yolsuzluk endekslerinde geriliyor. 'Mega-proje' olarak lanse edilen projelerde çok fazla mevzuata aykırı işlem var.

CHP Manisa milletvekili ve Grup Başkanvekili Özgür Özel, 9 Aralık Dünya Yolsuzlukla Mücadele Günü sebebiyle yayınladığı yazılı mesajda iktidarı eleştirdi.

İktidardaki AK Parti’nin Yolsuzluğa Karşı Devletler Grubu’nun (GRECO) ‘tavsiyelerine uymadığının’ altını çizen Özel, Türkiye’nin Uluslararası Şeffaflık Örgütü’nün 2017 yılı Yolsuzluk Endeksi Raporu’nda bir önceki yıla kıyasla altı basamak birden gerileyerek 81’inci sırada yer aldığına dikkat çekti. Özel, CHP grubunun Şubat 2017’de TBMM Başkanlığı’na sunduğu siyasi etik ve siyasetin finansmanına ilişkin kanun tekliflerinin güncellenerek yeniden sunulacağını da açıkladı.

Özgür Özel’in Uluslararası Yolsuzlukla Mücadele Günü sebebiyle yayınladığı mesajın devamında şu ifadeler yer alıyor:

‘TÜRKİYE’YE TANINAN SÜRE YIL SONUNDA DOLUYOR’

Yolsuzluk algısının en yüksek olduğu Avrupa ülkelerinden biri olarak sıralanan Türkiye’ye, bu yıl başında Avrupa Konseyi bünyesinde faaliyet gösteren Yolsuzluğa Karşı Devletler Grubu (GRECO) şeffaflık karşıtı tutumları nedeniyle adeta kırmızı kart göstermişti. HSK üyelerinin Cumhurbaşkanı ve TBMM’deki çoğunluk grubu tarafından belirleniyor olması, yargı bağımsızlığının son yasal düzenlemelerle tehlikeye girmiş olması ile hakim adaylarının seçilmesi süreci, Parlamento’daki yasama sürecine yönelik eleştiriler sıralanan raporda, siyasetin finansmanına ilişkin yasal düzenlemenin yapılmamış olması, Milletvekili Etik Kanunu’nun çıkarılmamış olması anımsatılıyor ve Türkiye’nin 22 adet GRECO tavsiyesinin 20’sine uymadığı belirtiliyor. GRECO’nun Türkiye’den tavsiyelere uyum noktasında gelinen durumu aktarmak için verdiği süre yıl sonunda sona erecek olsa da, Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarının Avrupa Konseyi’ne bir bilgilendirme yapmadığı anlaşılmaktadır.

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Başkanı Liliane Maury Pasquier’nin Yolsuzlukla Mücadele Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, GRECO’nun tavsiyelerine uymayan ülkeleri bu tavsiyeleri yerine getirme çağrısında bulunması da siyasetin finansmanı başta olmak üzere Türkiye’de yolsuzlukla mücadele etmek için adım atma noktasında önemli bir fırsat yaratıyor.

‘MEGA PROJELERDE ÇOK FAZLA MEVZUATA AYKIRI İŞLEM VAR’

Sayıştay’ın kamu kurumlarına yönelik 2017 yılı raporlarında özellikle iktidar partisinin “mega proje” olarak kamuoyuna lanse ettiği, “yap-işlet-devret”, “yap-kirala-devret” ya da kamu özel işbirliği yöntemiyle yaptırılan projelerdeki mevzuata aykırı işlemlerin çokluğu, bu projelerde kamu yerine iktidar partisinin genel başkanı ile yakın ilişkisi bilinen şirketlerin kollanıyor olduğu kayıtlara geçmiştir.

Yolsuzluğa karşı tutumu çok net olan ve şeffaflaşmayı savunan bir parti olarak, Şubat 2017’de TBMM Başkanlığı’na ilki siyasi ahlaksızlıkla mücadele ve siyasi etik, ikincisi ise siyasi partilerin ve seçimlerin finansmanı konu başlıklarında iki ayrı kanun teklifi sunmuştuk. GRECO’nun tavsiyeleriyle de uyumlu bu iki kanun teklifinin, TBMM’de ilgili komisyonlarda dahi görüşülememiş olması, Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarının yolsuzlukla mücadele etme niyeti olmadığının açık bir göstergesidir.

9 Aralık Dünya Yolsuzlukla Mücadele Günü vesilesiyle, 27. Yasama Dönemi’nde güncelleyerek yeniden TBMM Başkanlığı’na sunacağımız bu iki kanuni düzenlemenin Türkiye’nin de parçası olduğu Avrupa Konseyi Yolsuzluğa Karşı Devletler Grubu tavsiyeleri çerçevesinde yasalaşması çağrısında bulunuyoruz.”

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.