Cezaevi görüşlerinde kayıttan 'şimdilik' vazgeçildi

Cezaevi görüşlerinde kayıttan 'şimdilik' vazgeçildi

Cezaevinde hükümlülerinin yakınlarıyla görüşmelerinin kayıt altına alınıp 1 yıl boyunca saklanmasını öngören düzenleme AK Parti’nin önergesiyle “tekrar çalışılmak üzere” tekliften çıkarıldı.

AK Parti’nin yiyecek-içecek sektöründe çalışanlara nakdi ücret desteği, kurumlar vergisinin arttırılması ve cezaevindeki tutuklu ve hükümlülerin iletişim haklarıyla ilgili düzenlemeler içeren torba kanun teklifinde değişiklikler yapıldı.

Teklife göre teknik altyapının olduğu cezaevlerinde hükümlülere e-postayla iletişim hakkı sunulacak, bu kapsamda tüm mektuplar dijital ortamda depolanacak, 1 yıl sonra silinecekti. Ayrıca tutuklu ve hükümlülerin eşi ve yakınlarıyla görüşmesinin kayda alınıp bu kayıtların da 1 yıl süreyle tutulup daha sonra silinmesi öngörülüyordu.

Bu düzenlemeler muhalefetin tepkisini çekti. CHP, HDP ve İYİ Parti’den yapılan değerlendirmelerde tutuklu ve mahkumların özel yaşamlarını ihlal eden bu düzenlemenin anayasaya da aykırılık taşıdığı uyarısı yapıldı.

Teklifin Meclis Genel Kurulu’ndaki görüşmelerinde eleştiri konusu olan bu iki madde AK Parti’nin önergesiyle teklif metninden çıkarıldı. Verilen değişiklik önergelerinin gerekçelerinde, “Söz konusu maddenin tekrar çalışılmak üzere tekliften çıkarılması amaçlanmaktadır” denildi. 

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.