Buldan: Rıza Bayram nasıl öldü?

Buldan: Rıza Bayram nasıl öldü?

HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, Mersin Tarsus İlçesi'nde Lice katliamı protestosu sonrasında ölü bulunan Rıza Bayram hakkında İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Buldan, 7 Haziran günü güvenlik güçlerince Lice'de Ramazan Baran ve Baki Akdemir'in katledilmesini protesto etmek amacıyla Mersin’in Tarsus İlçesi'nde gerçekleşen demokratik eyleme katıldıktan sonra kaybolan ve 5 gün sonra Berdan ırmağında ölü bulunan Rıza Bayram’ın ön raporunda darp izlerine rastlandığına dikkat çekti. Buldan, Rıza Bayram’ın kaybolması sonrasında emniyet yetkilileri ile ailesinin yaptığı görüşmede Rıza Bayram’ın gözaltına alınmadığının açığa çıktığını, Bayram'ın kardeşinin ise ağabeyinin yüzme bilmediğini, kendi isteğiyle nehre atlamayacağını belirttiğini aktardı.

'GÖZALTINDA MI KAYBEDİLDİ?'

Bayram'ın kardeşinin, ağabeyinin kafasında darp izinin olduğunu, polisin eyleme müdahale esnasında biber gazı kullandığını, kafasındaki izin biber gazı kapsülünden kaynaklandığını, eylemden sonra kaybedildiğini ve suya atıldığını düşündüğünü açıkladığını da anımsatan Buldan, Bakan Ala'ya şu soruları yöneltti: 

"Rıza Bayram, 07.06.2014 tarihinde ve sonrasında Mersin veya Tarsus'ta gözaltınmış mıdır?

Rıza Bayram’ın otopsisinde kafasında darp izi tespit edilmiştir. Ailesi Rıza Bayram’ın Lice protestolarına katıldığını, polisin orantısız güç kullandığı ve kendisinin bu olaylar sonrasında gözaltında kaybedilmiş olabileceğini düşünmektedirler. Bu iddia doğru mudur?  Bakanlığınız tarafından bu iddia araştırılmış mıdır? Araştırılmamışsa iddianın soruşturması yapılacak mıdır?

Lice’deki can kayıplarının protesto edilmesi amacıyla gerçekleştirilen demokratik eylemde, Tarsus’ta gözaltına alınan yurttaş var mıdır? Varsa sayısı kaçtır ve haklarında ne tür işlem yapılmıştır?"
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.